llusion of a Separate World

DAVID KOLLAR & ARVE HENRIKSEN
llusion of a Separate World

Jazz / rock progresywny

  • Wykonanie
  • Nagranie

Po zaledwie dwóch bardzo udanych wspólnych występach, słowacki gitarzysta i norweski trębacz zadecydowali o nagraniu tego albumu. Poszerzyli swe instrumentarium o efekty generowane elektronicznie, śpiew, perkusjonalia i instrumenty klawiszowe, co zaowocowało pełnym bogactwem brzmieniowym.

Obaj muzycy preferują tony preparowane. Tuzin utworów na płycie "llusion of a Separate World" tworzy coś w rodzaju kalejdoskopu muzycznych pejzaży układających się w homogenną całość. Szkice utworów zostały nakreślone przez Kollara, a potem rozwinięte przez duet podczas sesji nagraniowych. Powstały materiał jest bardzo zróżnicowany pod względem kompozycji i faktury.

David Kollar ma tendencję do pielęgnowania mrocznych nastrojów, podczas gdy tu poszczególne utwory nawiązują do stylistyki kultywowanej przez grupę King Crimson ("Night Navigator", "Roving Observer"), klimatów bliskowschodnich ("Mirror Transformations", "Bird of Passage"), eksperymentów dokonywanych w ubiegłej dekadzie przez Peter N. Molvaera i innych muzyków norweskich, próbek wokalnych falsetem w stylu Theo Bleckmanna ("Chimera") czy ulotnej aury a`la Bill Frisell. Wszystkie te elementy z wyraźnym powiewem świeżości zostały wspaniale scalone na płycie.

Cezary Guminski
Hevhetia/GiGi Distribution

Audio - grudzień 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Tym razem nietrudno wskazać najważniejszy test numeru - to porównanie pięciu wzmacniaczy zintegrowanych, w cenie 7000–9000 zł. Pokazują nie tylko swoją własną kondycję, ale też dobrze demonstrują zmiany wśród ogółu wzmacniaczy. Każdy ma na pokładzie DAC-a, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj