Ahlam

NES
Ahlam

Etno-jazz

  • Wykonanie
  • Nagranie

Nazwa formacji Nes pochodzi zapewne od imienia Nesrine Belmokh, Francuzki algierskiego pochodzenia, której wzruszająco pięknym głosem zachwycił się sam Placido Domingo.

Utalentowana Belmokh gra również na wiolonczeli, a trio uzupełniają: francuski wiolonczelista Matthieu Saglio i hiszpański perkusjonalista David Gadea. Skład dość skromny, ale przez cały czas odsłuchu kompaktu wydaje się, że produkuje się znacznie większa formacja.

Każdy z doświadczonych muzyków dysponuje szerokim wachlarzem brzmień, a w szczególności dotyczy to perkusisty. Tytuł debiutanckiej płyty "Ahlam" oznacza po arabsku marzenie i tym marzeniem jest nie tylko otwierająca kompozycja, ale i każdy kolejny utwór owiany orientalną aurą.

Belmokh śpiewa swe piosenki rozmarzonym głosem po arabsku, francusku i angielsku. Piękno jej głosu zostało wspaniale uchwycone przez inżyniera dźwięku i stanowi to bezapelacyjnie największy walor płyty. Muzykom udało się w każdej kompozycji wytworzyć transowy nastrój, który skutecznie kołysze naszą podświadomość.

Najbardziej wyrazistym elementem stylu grupy jest pierwiastek arabski, ale gdy Belmokh zaczyna śpiewać po angielsku, w jej interpretacji pojawiają się również echa jazzowego swingu.

Cezary Gumiński
ACT / GiGi Distribution

Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj