Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

LABORATORIUM

Now

Now

Wykonanie

Nagranie

Choć koncertowali co jakiś czas i wychodziły wznowienia płytowe, to niniejszy album wydano właściwie po 32 latach przerwy. Z poprzedniego składu pozostali: Janusz Grzywacz - instrumenty klawiszowe, Marek Stryszowski - saksofony i śpiew, oraz Krzysztof Ścierański - gitara basowa. Na perkusji zagrał tu zmarły tragicznie Grzegorz Grzyb, a na gitarze Marek Raduli.

Instrumentację wzbogacili goście: Bernard Maseli - KAT (elektroniczny krewniak wibrafonu) i marimba, O.S.T.R. - śpiew i sample oraz Jaroz - efekty elektroakustyczne. Repertuar napisany przez członków zespołu jest dość zróżnicowany stylistycznie, bo obok brzmiącego jak jazz-rockowa klasyka "Nurka", czy "Anatomy Lesson", mamy w "Laboratorium" współcześnie brzmiącą fuzję z rapem.

Stryszowski w swych wokalizach wplata motywy orientalne, gdy w solówkach saksofonowych jest już absolutnie jazzowy. Pomiędzy utworami zespołowymi umieszczono pełen temperamentu popis Grzyba na perkusji. Pozostaje długo w pamięci mięsiste brzmienie gitary Radulego; tak dobrze zintegrowanego z zespołem gitarzysty nie było w historii Laboratorium. Pierwszorzędne zgranie wszystkich członków grupy przypomina te z dokonań Weather Report i Zawinul Syndicate.

Cezary Gumiński
Universal

INNE PŁYTY AUTORA
Modern Pentathlon
Jazz
Modern Pentathlon

Na początku lat 70. starszyzna polskiego jazzu z nielicznymi wyjątkami albo kontynuowała uprawianie free jazzu albo powracała do głównego nurtu. W zasadzie jedyną polską odpowiedzią na pionierskie działania Weather Report była kreatywna działalność formacji Laboratorium.

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta listopad 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista wrzesień - październik 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio listopad 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio listopad 2020

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu