Long Ago and Far Away

CHARLIE HADEN & BRAD MEHLDAU
Long Ago and Far Away

Jazz

  • Wykonanie
  • Nagranie

Ukazanie się tego wspaniałego albumu wywołuje pozamuzyczną refleksję: jak wiele jeszcze wybitnych nagrań wielkich artystów pozostaje niewydanych, bo nie pozwalają na to różne casusy prawne. Jednakże dzięki uporowi Ruth Cameron (żony zmarłego w 2014 r. Hadena), aprobacie Mehldaua i zgodzie organizatora festiwalu możemy delektować się porcją muzyki z najwyższej półki jazzu.

Koncert duetu Haden - Mehldau miał miejsce w Mannheim w 2007 r. i mimo wieloletniej przyjaźni między muzykami, nie występowali oni wcześniej jako duet. Jednakże, gdy słyszymy otwierający, niespiesznie rozwijany temat Ch. Parkera "Au Privave", czujemy natychmiast, jak unikalna i magiczna więź musiała łączyć obu muzyków.

Kontrabas Charliego Hadena kroczył majestatycznie akcentując wybrane punkty taktu w typowy dla siebie sposób. Natomiast narracja fortepianowa Brada Mehldaua zachwycała pełnią transparencji i finezji brzmienia. Tymi cechami różnił się właśnie ten recital od licznych, jakie nagrał Haden z innymi mistrzami klawiatury.

W repertuarze występu znalazło się sześć melodyjnych standardów jazzowych z rozbudowanymi popisami solowymi, najczęściej w balladowej formie. Jedynie utwór tytułowy został przedstawiony w szybszym tempie. "Long Ago and Far Away" to czarujący album.

Cezary Gumiński
Impulse! / Universal

Audio - marzec 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Test pięciu podstawkowych "monitorów", chociaż układowo dość prostych (dwudrożnych), został wzbogacony o wyjątkowo rozwinięte opisy konstrukcji i komentarze wyników pomiarów, odnoszące się też do wielu ogólniejszych wątków. Do tego finał testu wspaniałych, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj