Najwa

WADADA LEO SMITH
Najwa

Free jazz

  • Wykonanie
  • Nagranie

Na jazzowej scenie Wadada Leo Smith jawi się jako postać wybitna, choć nigdy nie przekładało się to na sukcesy komercyjne jego licznych dokonań. Jest trębaczem o wspaniałej technice, czarując tonem świetlistym, przenikliwym i niezwykle czystym.

W swej ponad półwiekowej karierze dokonał olbrzymiej liczby nagrań progresywnych z luminarzami jazzu, jak i z własnymi zespołami. Muzyk nieustannie poszukuje, a jego projekty wymykają się prostym klasyfi kacjom.

Do nagrania niniejszego albumu Wadada Leo Smith zaprosił czterech pirotechników gitary: Michaela G. Jacksona, Henry’ego Kaisera, Brandona Rossa i Lamara Smitha. Sekcję rytmiczną utworzyli Bill Laswell (bas), Pheeroan akLaff (perkusja) oraz Adam Rudolph (perkusjonalia). Cztery z pięciu utworów zostały dedykowane: Ornette Colemanowi, Johnowi Coltrane'owi, Ronaldowi S. Jacksonowi oraz Billie Holiday, choć nie zawsze ich formy nawiązują do stylów lansowanych przez wymienione postacie.

Cały materiał płyty łączy harmolodyczny koncept muzykowania Colemana i echo jazz-rockowych poczynań Milesa Davisa plecionych na tle bulgoczącego basu Laswella i rozbrykanej perkusji. Na tym tle trąbka lidera i gitary mają pełną swobodę wypowiedzi pełnych pasji, a momentami też zadumy.

Cezarry Gumiński
TUM Records

Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj