Imaginary Friends

RALPH ALESSI
Imaginary Friends

Jazz

  • Wykonanie
  • Nagranie

Ralph Alessi należy do ścisłej czołówki amerykańskich trębaczy jazzowych, którego nazwisko często pojawia się w nagraniach wielu znakomitości. Jego grę na trąbce charakteryzuje niezwykła transparentność wypowiedzi, prowadzonej zawsze tonem absolutnie czystym i pogodnym.

Wprawdzie Alessi nagrał już dla oficyny ECM dwa albumy w składzie kwartetu, ale kwintet (prowadzony przez niego od prawie dekady) ma dopiero teraz okazję się zaprezentować. Jego obsada jest mocna: RaviColtrane - saksofony tenorowy i sopranowy, Andy Milne - fortepian, Drew Gress - kontrabas i Mark Ferber - perkusja.

Ten imponująco zgrany kolektyw, wychodząc z tradycji głównego nurtu jazzu, proponuje nam brzmienie i rodzaj narracji na wskroś współczesny. Wszystkie kompozycje albumu są autorstwa Alessiego, który nadał im w większości charakter niespiesznych ballad. Linie tematów są melodyjne i pełne finezji. W trakcie ich interpretacji pojawiają się zmienne nastroje i rytmy, co przy trzymaniu się zakrojonych ram stylistycznych znacznie wzbogaca ich koloryt.

We wszystkich utworach, o bardzo wyrównanym poziomie estetycznym, delektujemy się magicznymi dialogami saksofonu i trąbki, którym celnie sekundują akordy fortepianu i gładka praca sekcji rytmicznej.

Cezary Gumiński
ECM / Universal

Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj