Standards: Volume 1

KEITH JARRETT/ GARY PEACOCK/ JACK DEJOHNETTE
Standards: Volume 1

Jazz

  • Wykonanie
  • Nagranie

Zarówno Keith Jarrett, jak i jego wybitni kompani należeli wcześniej do grupy nowatorów promujących bardziej własny materiał niż kultywujących tradycję grywania kompozycji z wielkiego amerykańskiego śpiewnika. Również do tego momentu na wydawnictwach ECM rzadko można było spotkać interpretacje popularnych standardów.

Okazało się jednak, że propozycja Jarretta, by w miejsce barwnych popisów solowych na fortepianie zaproponować coś wywodzącego się jazzowej tradycji, było strzałem w dziesiątkę. Zarówno publiczność, jak i krytycy przyjęli ten repertuar z entuzjazmem i albumów utrzymanych w podobnej konwencji ukazało się później ponad tuzin.

Muzyków tria połączyła magiczna empatia. Choć pianistyka Jarretta nawiązywała do wcześniejszych dokonań Billa Evansa, to w przedstawionych interpretacjach mamy do czynienia ze znacznie szerszym wachlarzem emocji. Trio Jarrett, Peacock, Dejohnette wyznaczyło absolutnie perfekcyjny standard wykonawczy, po dziś dzień nieosiągalny dla innych.

Cezary Gumiński
ECM / Universal

Audio - czerwiec 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Gramofony za 2400 zł to już nie plastikowa tandeta z supermarketów, która pozwala dzisiaj dotrzeć "analogowi" pod strzechy. Dobry dźwięk zawsze trochę kosztuje, czy to ze źródła cyfrowego, czy analogowego, czy z kolumn, czy ze słuchawek. Trzy znane marki - Denon, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj