KEITH JARRETT/ GARY PEACOCK/ JACK DEJOHNETTE
Standards: Volume 1
Standards: Volume 1
Wykonanie
Nagranie

Zarówno Keith Jarrett, jak i jego wybitni kompani należeli wcześniej do grupy nowatorów promujących bardziej własny materiał niż kultywujących tradycję grywania kompozycji z wielkiego amerykańskiego śpiewnika. Również do tego momentu na wydawnictwach ECM rzadko można było spotkać interpretacje popularnych standardów.

Okazało się jednak, że propozycja Jarretta, by w miejsce barwnych popisów solowych na fortepianie zaproponować coś wywodzącego się jazzowej tradycji, było strzałem w dziesiątkę. Zarówno publiczność, jak i krytycy przyjęli ten repertuar z entuzjazmem i albumów utrzymanych w podobnej konwencji ukazało się później ponad tuzin.

Muzyków tria połączyła magiczna empatia. Choć pianistyka Jarretta nawiązywała do wcześniejszych dokonań Billa Evansa, to w przedstawionych interpretacjach mamy do czynienia ze znacznie szerszym wachlarzem emocji. Trio Jarrett, Peacock, Dejohnette wyznaczyło absolutnie perfekcyjny standard wykonawczy, po dziś dzień nieosiągalny dla innych.

Cezary Gumiński
ECM / Universal

INNE PŁYTY AUTORA
Standards I / II
Jazz
Standards I / II

Trwa festiwal płyt tria pianisty Keitha Jarretta wydawanych przez monachijską wytwórnię ECM Records. Z okazji 25-lecia założenia zespołu najpierw w jednym albumie "Setting Standards: New York Sessions" ukazała się sesja zarejestrowana w studiu w Nowym Jorku w 1983 r. Teraz pojawił się podwójny album DVD z dwoma koncertami, jakie odbyły się w Tokio w lutym 1985 r. i w październiku 1986 r.

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation wrzesień 2019

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta wrzesień 2019

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista wrzesień 2019

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio wrzesień 2019

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio wrzesień 2019

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu