Tatra

KACZMARCZYK vs PADEREWSKI
Tatra

Jazz

  • Wykonanie
  • Nagranie

Legendarny pianista, kompozytor i działacz niepodległościowy Ignacy Jan Paderewski przyjechał do Zakopanego w 1883 r. gdzie zaczął zbierać tematy muzyki góralskiej. Pod ich wpływem napisał sześcioczęściowy utwór fortepianowy na dwie i na cztery ręce "Album Tatrzańskie", w którym wykorzystał motywy podhalańskie. To dzieło zainspirowało z kolei jazzowego pianistę Pawła Kaczmarczyka do napisania fascynującej suity na 21 muzyków.

Jej prezentacja na XXI Bielskiej Zadymce Jazzowej, choć w znacznie szczuplejszym składzie, była wydarzeniem festiwalu. Podziwiam wyobraźnię Pawła Kaczmarczyka, który w błyskotliwym stylu rozwinął pomysły Paderewskiego. Album nagrywał cztery lata, co świadczy o stopniu skomplikowania partytury. Pianiście towarzyszą: kontrabasista Kuba Dworak, perkusista Dawid Fortuna i grający na instrumentach perkusyjnych Mino Cinelu.

Niesamowite, dźwiękowe przestrzenie tworzy specjalista od elektronicznych instrumentów Wojciech Długosz ala Mr Krime. Potężna sekcja dęciaków dodaje pikanterii i potęgi brzmienia. "Tatra" jest wciągającą opowieścią o polskiej muzyce klasycznej, ludowej i jazzowej, której dramatyzm trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej nuty. Paweł Kaczmarczyk gra porywające, fortepianowe improwizacje, a wpadające w ucho melodie są nasycone gęstym rytmem.

Marek Dusza
All About Music

Audio - czerwiec 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Gramofony za 2400 zł to już nie plastikowa tandeta z supermarketów, która pozwala dzisiaj dotrzeć "analogowi" pod strzechy. Dobry dźwięk zawsze trochę kosztuje, czy to ze źródła cyfrowego, czy analogowego, czy z kolumn, czy ze słuchawek. Trzy znane marki - Denon, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj