Metamodal

SOKRATIS SINOPOULOS
Metamodal

Etno-jazz

  • Wykonanie
  • Nagranie

Silnie uduchowioną grę Sinopoulosa, mistrza greckiej liry, poznaliśmy już w projektach firmowanych przez Eleni Karaindrou, Charlesa Lloyda czy na autorskim albumie "Eight Winds" sprzed czterech lat. Ten album, podobnie jak poprzedni, został nagrany przez ten sam kwartet: Yann Keerim - fortepian, Dimitris Tsekouras - kontrabas i Dimitris Emmanouil - perkusja.

Choć formacja jest wspaniale zintegrowana, to głosem wyraźnie dominującym jest lira, trójstrunowy instrument smyczkowy o rzewnym tonie i historii sięgającej okresu bizantyjskiej świetności. Brzmienie liry przypomina nam podobne instrumenty z krain położonych bardziej na wschód, jak Kaukaz, Arabia czy Iran. Nie tylko brzmienie, ale i charakter muzyki przywołuje skojarzenia ze wspomnianymi stronami. Jednakże tak naprawdę, styl prezentacji grupy nawiązuje do starogreckich form modalnych, wywołujących charakterystyczną transową aurę.

Siedem kompozycji na "Metamodal" utrzymanych w kontemplacyjnym nastroju napisał Sokrates Sinopoulos, a ostatnia jest dziełem zbiorowej improwizacji kwartetu, choć w rzeczywistości nie różni się strukturalnie od pozostałych. Skład kwartetu jest zbliżony do jazzowego, jednakże delikatna faktura ich kreacji wymyka się jednoznacznym klasyfikacjom.

Cezary Gumiński
ECM / Universal

Audio - czerwiec 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Gramofony za 2400 zł to już nie plastikowa tandeta z supermarketów, która pozwala dzisiaj dotrzeć "analogowi" pod strzechy. Dobry dźwięk zawsze trochę kosztuje, czy to ze źródła cyfrowego, czy analogowego, czy z kolumn, czy ze słuchawek. Trzy znane marki - Denon, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj