SOKRATIS SINOPOULOS
Metamodal
Metamodal
Wykonanie
Nagranie

Silnie uduchowioną grę Sinopoulosa, mistrza greckiej liry, poznaliśmy już w projektach firmowanych przez Eleni Karaindrou, Charlesa Lloyda czy na autorskim albumie "Eight Winds" sprzed czterech lat. Ten album, podobnie jak poprzedni, został nagrany przez ten sam kwartet: Yann Keerim - fortepian, Dimitris Tsekouras - kontrabas i Dimitris Emmanouil - perkusja.

Choć formacja jest wspaniale zintegrowana, to głosem wyraźnie dominującym jest lira, trójstrunowy instrument smyczkowy o rzewnym tonie i historii sięgającej okresu bizantyjskiej świetności. Brzmienie liry przypomina nam podobne instrumenty z krain położonych bardziej na wschód, jak Kaukaz, Arabia czy Iran. Nie tylko brzmienie, ale i charakter muzyki przywołuje skojarzenia ze wspomnianymi stronami. Jednakże tak naprawdę, styl prezentacji grupy nawiązuje do starogreckich form modalnych, wywołujących charakterystyczną transową aurę.

Siedem kompozycji na "Metamodal" utrzymanych w kontemplacyjnym nastroju napisał Sokrates Sinopoulos, a ostatnia jest dziełem zbiorowej improwizacji kwartetu, choć w rzeczywistości nie różni się strukturalnie od pozostałych. Skład kwartetu jest zbliżony do jazzowego, jednakże delikatna faktura ich kreacji wymyka się jednoznacznym klasyfikacjom.

Cezary Gumiński
ECM / Universal

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation wrzesień 2019

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta wrzesień 2019

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista wrzesień 2019

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio wrzesień 2019

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio wrzesień 2019

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu