The Transistory Poems

VIJAY IYER & CRAIG TABORN
The Transistory Poems

Jazz

  • Wykonanie
  • Nagranie

W niedzielę 11 marca 2018 r. na scenę Klubu Żak w Gdańsku weszło dwóch wizjonerów jazzu: Vijay Iyer Craig Taborn i zasiedli przy fortepianach. Pierwszy po lewej, drugi po prawej, ale w połowie koncertu zamienili się miejscami. Dzień później wystąpili w sali koncertowej Akademii Muzycznej Franza Lista w Budapeszcie, gdzie nagrano wydany na CD koncert.

Obaj, jeszcze wtedy młodzi pianiści, spotkali się w zespole Note Factory Roscoe Mitchella i zagrali z nim na Jazzowej Jesieni w Bielsku-Białej 2007, a także na płycie ECM Records. Teraz mamy okazję przypomnieć sobie gdański koncert, bo był bardzo podobny do budapesztańskiego.

Uznawani za najważniejszych nowych pianistów jazzu Vijay Iyer i Craig Taborn (roczniki: 1971 i 1970) skrzyżowali swoje wizje muzyki improwizowanej. Raz przewodnikiem był Iyer, następnie pozycję lidera zajmował Taborn. W rytmicznym dobieraniu akordów wydawał się specjalizować Taborn, ale to Iyer wyznaczał harmonię improwizacji. Taborn był bardziej dynamiczny, Iyer zaś stanowczy w układaniu muzycznych równań, które zadawał Tabornowi podpowiadając tylko pojedyncze akordy naprowadzające na właściwy kierunek. Po czym zamieniali się rolami.

Na "The Transistory Poems" najciekawsze jest wyszukiwanie w tej gęstwinie akordów zalążków melodii. Fascynująca przygoda z gigantami jazzu.

Marek Dusza
ECM/Universal

Audio - czerwiec 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Gramofony za 2400 zł to już nie plastikowa tandeta z supermarketów, która pozwala dzisiaj dotrzeć "analogowi" pod strzechy. Dobry dźwięk zawsze trochę kosztuje, czy to ze źródła cyfrowego, czy analogowego, czy z kolumn, czy ze słuchawek. Trzy znane marki - Denon, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj