BARTOLOMEY BITTMANN Dynamo

Dynamo
Wykonanie
Nagranie

Pomimo że to trzeci album austriackiego duetu smyczkowego, który występował już raz w Polsce, ich wcześniejsze nietuzinkowe propozycje pozostają u nas właściwie nieznane. A para wirtuozów-entuzjastów, nie przekraczając nigdy kanonów estetycznych, zaskakuje siłą rażenia niczym nasz Atom String Quartet.

Matthias Bartolomey (wiolonczela) oraz Klemens Bittmann (skrzypce i pięciostrunowa mandola) mają wykształcenie klasyczne i grają na zabytkowych chordofonach. Bogactwo alikwotów tonalnych i rozpiętość dynamiczną instrumentów świetnie oddaje niniejsza płyta. Nie ulega wątpliwości od pierwszych taktów, że dusze muzyków rozsadza nieprzeciętna energia, jakiej nie mogliby dać upustu wypowiadając się jedynie na niwie muzyki poważnej, z którą też mają żywy kontakt. Niepotrzebnie może tylko raz po raz wykrzykują tam coś własnymi głosami, bo i bez tych efektów udało się im utrzymać równo napięcie od początku do końca.

Napisany przez duet repertuar jest rytmicznie i melodycznie dość zróżnicowany. Nawet w ramach jednej kompozycji zaskakują nas zmyślne zmiany tempa, gęstości faktury, a muzycy potrafi ą gładko przejść od elegancji kameralnego kwartetu do prawdziwie rockowych zawirowań.

Cezary Gumiński
ACT / GiGi Distribution

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta lipiec 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista maj - czerwiec 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio czerwiec 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu