First Nature

OCEAN FANFARE
First Nature

Jazz

  • Wykonanie
  • Nagranie

Trębacz Tomasz Dąbrowski utworzył razem z trzema duńskimi kolegami formację Ocean Fanfare, która prezentuje pierwszy z trzech "ekologicznych" albumów "First Nature". W podtytule czytamy "Ecological Relations", a muzycy zwracają uwagę na efekt cieplarniany.

Ocean Fanfare tytuł albumu zapożyczyli z książki Anny Tsing "Grzyb na koniec świata", co należy potraktować jako przestrogę. Zagrożenie naszego środowiska jest bardziej realne, niż nam się wydaje, o czym przekonują nas muzycy, pokazując uniwersalną harmonię i tworząc "dzikie" współbrzmienia - jak w naturze.

Kompozycje napisali: Tomasz Dąbrowski i saksofonista Sven Dam Meinild, członkowie skandynawsko-polskiego kolektywu, który założył wytwórnię Barefoot Records wydającą ambitne jazzowe nagrania realizowane nie tylko w Danii. Towarzyszy im nowatorska sekcja rytmiczna: Richard Anderson - kontrabas i Peter Bruun – perkusja.

Otwierający album "First Nature" utwór "We Can't Stop Now" należy potraktować programowo, zarówno w odniesieniu do ochrony środowiska, jak i artystycznej drogi muzyków. Tomasz Dąbrowski zachwyca oryginalnym brzmieniem trąbki, elektryzuje drapieżnymi frazami, jak i melancholijną nutą. Choćby tylko dla niego warto tej płyty posłuchać. Przemyślane improwizacje członków kwartetu mienią się barwami, kroczą pewnym rytmem, na zmianę to niepokoją, to koją.

Marek Dusza
Barefoot Records

Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj