Sun of Goldfinger

TORN BERNE SMITH
Sun of Goldfinger

Jazz

  • Wykonanie
  • Nagranie

Eksperymentujący gitarzysta David Torn jest związany z wytwórnią ECM Records od swojego debiutanckiego albumu "Best Laid Plans" (1984). Jednak więcej nagrywał dla amerykańskich, niszowych oficyn, a komponował dla telewizji i filmu. Zagrał kilka ról muzyków m.in. w filmie braci Coen "To nie jest kraj dla starych ludzi".

W latach 90. zdiagnozowano u niego niezłośliwy guz nerwu przedsionkowo-ślimakowego, a w efekcie operacji stracił słuch na prawe ucho. To nie przeszkodziło mu tworzyć oryginalnej muzyki. W 2007 r. ukazał się album "Prezens" nagrany z awangardowym saksofonistą Timem Berne'em. Magazyn "Jazzwise" określił ich muzykę jako "wibrujący kolaż pełen migotliwych kształtów dźwiękowych, mroczny, miejski elektroniczny pejzaż dźwiękowy", co jest doskonałą definicją wszystkich produkcji gitarzysty.

Latem 2015 r. David Torn, Tim Berne i perkusista Ches Smith nagrali w Nowym Jorku album wymagający od słuchaczy cierpliwości, zaangażowania i odporności na skrajnie freejazzowe odjazdy. Powiem więcej, trzeba lubić ekstremalne, współczesne free, przy którym muzyka Ornette'a Colemana jawi się jako przyjemnie melodyjna. Najciekawszy jest drugi utwór "Spartan, Before It Hit" z udziałem pianisty Craiga Taborna, kwartetu smyczkowego i dwóch dodatkowych gitarzystów.

Marek Dusza
ECM/Universal

Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj