ENRICO RAVA/JOE LOVANO

Roma

Roma

Wykonanie

Nagranie

W listopadzie 2018 r. dwóch tytanów jazzu – włoski trębacz Enrico Rava i amerykański saksofonista Joe Lovano – wyruszyli z założonym na tę okazję kwintetem na krótkie tournée. Ich koncert w Sali Sinopoli Audytorium Parku Muzyki w Rzymie ukazał się na płycie, dokumentując wydarzenie będące przykładem kreatywnego i atrakcyjnego dla słuchaczy jazzowego mainstreamu.

Enrico Rava i Tomasz Stańko byli na przełomie lat 60. i 70. najważniejszymi trębaczami w Europie, ale to Enrico pojechał do Ameryki, żeby przekonać do siebie wielkich muzyków. Teraz preferuje stłumione brzmienie trąbki skrzydłówki (fluegelhornu), które intrygująco kontrastuje ostrymi frazami saksofonu tenorowego Joe Lovano.

Dokooptowani muzycy dorównują dwójce liderów zaangażowaniem. Włoski pianista Giovanni Guidi operuje pastelowymi kolorami fortepianowych akordów, jeden z najważniejszych kontrabasistów młodego pokolenia Dezron Douglas (grał w zespole Stańki podczas otwarcia muzeum Polin) wyróżnia się oryginalnymi rytmicznymi pochodami, a perkusista Gerald Cleaver, członek Tomasz Stańko New York Quartet, rozrzuca iskry dynamicznych uderzeń w bębny i czynele.

Nagranie uchwyciło ducha jazzu tworzonego na żywo przez wybitnych muzyków. Płyty "Roma" słucha się z przyjemnością i przekonaniem, że prawdziwy jazz ma się świetnie i nie zaginie.

Marek Dusza
ECM/Universal

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta październik 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista lipiec - sierpień 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio październik 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu