Playing Gershwin

Playing Gershwin
Wykonanie
Nagranie

Podziwiam różnorodność zainteresowań fińskiego pianisty Iiro Rantali, a jego talent gwarantuje, że każde przedsięwzięcie jest godne uwagi. Onegdaj trafiłem na jego solowy koncert w marinie Palma de Mallorca, a na festiwalu w Saalfelden atrakcją był występ jego tria z Adamem Bałdychem.

Obok jazzowych improwizacji interesują go adaptacje muzyki klasycznej, jak i popularnej, czemu dał wyraz na płycie "Mozart, Bernstein, Lennon". Iiro Rantala sam pisze koncerty fortepianowe na orkiestrę. Teraz wziął na warsztat kompozycje George’a Gershwina, częściej wykonywanych przez muzyków klasycznych, a nie jazzmanów, którzy wolą interpretować jego piosenki. Towarzyszy mu znakomita Die Deutsche Kammerphilharmonie Bremen.

Album "Playing Gershwin" otwiera "Błękitna rapsodia" wykonana z entuzjazmem pianisty-wirtuoza, który ma swobodne dłonie i wyobraźnię odlatującą w jazzowe rejony. Mniej znana jest "Suita Borgy & Bess" z nastrojowymi fragmentami, w których klasę i subtelne brzmienia smyczków oraz stłumionych instrumentów dętych pokazuje orkiestra kameralna z Bremy.

Solo na skrzypcach gra Antti Tikkanen, zaś pianista ukazuje swą romantyczna, fińską duszę. Połowę płyty zajmuje pięć miniatur Iiro Rantali w stylu Gershwina, choć nie mniej atrakcyjnych od dzieł sławnego Amerykanina i porywająco wykonanych.

Marek Dusza
ACT/GiGi Distribution

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista kwiecień 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio maj 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio maj 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu