JAZZ AT LINCOLN CENTER ORCHESTRA WITH WYNTON MARSALIS Black, Brown and Beige

Black, Brown and Beige
Wykonanie
Nagranie

Jeszcze mam w uszach dźwięki koncertu Jazz At Lincoln Center Orchestra With Wynton Marsalis w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, a już dostępne jest nagranie z występów orkiestry w nowojorskim Rose Theater w kwietniu 2018 r.

Na drugi bis w NFM big band wykonał suitę Duke’a Ellingtona "Black, Brown and Beige" w oryginalnej aranżacji. Orkiestra Ellingtona wystąpiła z premierowym wykonaniem utworu w Carnegie Hall 23 stycznia 1943 r. Wówczas chwalono ją za nadanie klasycznego sznytu jazzowej kompozycji, zaś krytykowano za odejście od bluesowych korzeni jazzu.

Jazz At Lincoln Center Orchestra pod kierunkiem i z udziałem trębacza Wyntona Marsalisa nadała temu dziełu wyrafinowane brzmienie z szacunkiem dla kompozytora i oryginalnego wykonania. Warto porównać to nagranie z historycznym, dostępnym na YouTube.

Suitę otwiera temat "Work Song" z mocnymi uderzeniami w kotły, jakby zwołującymi czarnych niewolników do pracy. Majstersztyk Ellingtona polegał na wyrażeniu uczuć związanych z tragiczną historią Afroamerykanów w atrakcyjnej dla jemu współczesnych słuchaczy formie, prezentując potężne brzmienie orkiestry i błyskotliwe solówki. Wynton Marsalis i jego muzycy zagrali suitę porywająco, wprost fenomenalnie. Warto posłuchać w celach edukacyjnych i dla przyjemności.

Marek Dusza
Blue Engine Records

INNE PŁYTY AUTORA
Vitoria Suite
Jazz
Vitoria Suite

Trębacz Wynton Marsalis napisał "Vitoria Suite" na zamówienie festiwalu Vitoria-Gasteiz odbywającego się w Kraju Basków. Premierowe wykonanie z 2009r. wraz z Jazz at Lincoln Center Orchestra znajdziemy na tym dwupłytowym albumie.

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta czerwiec 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista maj - czerwiec 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio czerwiec 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu