ŁUKASZ OJDANA

Kurpian Songs & Meditations

Kurpian Songs & Meditations

Wykonanie

Nagranie

Łukasz Ojdana, pianista tria RGG, a także ostatniego kwartetu Tomasza Stańki i zespołu Zbigniewa Namysłowskiego, nagrał debiutancki, solowy album z pieśniami kurpiowskimi i towarzyszącymi im medytacjami. Od razu nasuwa się skojarzenie z płytą "15 Studies for the Oberek" pianisty Piotra Orzechowskiego.

Cieszy, że młodzi, utalentowani muzycy sięgają do polskiej muzyki ludowej, interpretując ją w oryginalnym stylu. - W pieśniach kurpiowskich zainteresowało mnie to, że z racji ograniczonego stroju mojego instrumentu nie mogę ich w pełni odwzorować - zwierza się pianista. To ograniczenie stało się poważnym wyzwaniem dla improwizatora wrażliwego na barwę, harmonię i brzmienie.

Na płytę "Kurpian Songs & Meditations" trafiło 21 miniatur zagranych z młodzieńczym temperamentem, dziesięć interpretacji pieśni i towarzyszące im dziesięć medytacji. Nagrany podczas jednej sesji w studiu Tokarnia w Nieporęcie album, zamyka utwór "Ending" - swoiste podsumowanie intrygującej przygody z ludową tradycją.

- Nie umiem grać muzyki w chłodny, wykalkulowany sposób. Do każdego albumu podchodzę z jednakową ekscytacją i dyscypliną - dodaje Łukasz Ojdana. Energia i emocje pianisty udzielają się słuchaczowi, ale są i chwile na zadumę, czego doświadczyłem chętnie wracając do tego albumu. W "Song IV" poruszającą wokalizę zaśpiewała Mariia Ojdana.

Marek Dusza
Audio Cave

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta październik 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista lipiec - sierpień 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio październik 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu