JOHN SCOFIELD

Solo

Solo

Wykonanie

Nagranie

Amerykański gitarzysta jazzowy John Scofield po raz pierwszy pojawił się w barwach ECM Records na płytach Marca Johnsona: "Bass Desires" (1986), "Second Side" (1987) i "Shades of Jade" (2005), a następnie w składzie Trio Beyond na koncertowym albumie "Saudades" (2006) w hołdzie Tony’ego Williamsa.

W roli lidera  John Scofield nagrał album "Swallow Tales" (2020) z basistą Steve’em Swallowem i perkusistą Billem Stewartem. Nowy album jest pierwszym solowym dziełem w jego bogatej dyskografii. Zaprezentował tak wielobarwną paletę możliwości elektrycznej gitary, że słucham go na okrągło z podziwem, ileż to tajemnic kryje w sobie sześć strun szarpanych przez wirtuoza.

Gitarzysta wykonał kilka swoich starszych kompozycji, w tym cudną balladę "Mrs. Scofield’s Waltz" poświęconą żonie i sięgnął po standardy. – Kiedy byłem dzieckiem, gitara była instrumentem rock’n’rolla i muzyki popularnej, tym się wtedy interesowałem – wyjaśnił decyzję o włączeniu do repertuaru piosenek rockowych i country z lat 50. i 60.

Album "Solo" jest efektem czasu pandemii. To w czasie domowych improwizacji John Scofield nabył umiejętność delikatnego traktowania strun, wydobywając niuanse i subtelności elektrycznego instrumentu, jakich wcześniej nie słyszeliśmy. Nie korzystał z elektronicznych pętli, a momentami się wydaje, jakby grało ich dwóch. Mistrz!

Marek Dusza
ECM/Universal

GATUNKI MUZYKI
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2022

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio czerwiec 2022

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu