NITAI HERSHKOVITS

Call on the Old Wise

Call on the Old Wise

Wykonanie

Nagranie

O nieprzeciętnych umiejętnościach Hershkovitsa, izraelskiego pianisty o częściowo polskich korzeniach, mogliśmy się już przekonać słuchając wcześniej dokonanych nagrań z Avishai Cohenen, a ostatnio z Odedem Tzurem. Niniejszy album Hershkovitsa, reprezentującego średnie pokolenie muzyków, jest jego debiutem w roli solisty oraz w pełni dojrzałego artysty.

Pianista posiada pełne wykształcenie klasyczne, co wyraźnie ujawnia się w aspekcie techniki gry jak i w formułowaniu wyrafinowanych wątków muzycznych.

W katalogu oficyny ECM mamy wielu wielkich pianistów, którzy zaprezentowali solowe kreacje, ale Nitaiowi Hershkovitsowi udało się skonstruować styl, który odróżnia go od poprzedników. Są to przede wszystkim klimat, wrażliwość i inwencja owiane romantycznym duchem.

Albumu "Call on the Old Wise" złożonego z osiemnastu miniatur słucha się jednym ciągiem, nie czując ani na moment znużenia, tylko delektując się doborem pięknych akordów w toku improwizacji.

Większość materiału to napisane z pełnią wyobraźni kompozycje własne, do tego wdzięczny "Single Petal of a Rose" Duke’a Ellingtona oraz poetycka "Dream Your Dreams" Molly Drake’a.

Raz charakter utworów zbliża się do jazzowego idiomu, innym razem – do klasyki. Najbardziej fascynująco wypadają tematy owiane echem Chopinowskiej aury. Brzmienie fortepianu jest miłe, choć dość matowe.

Cezary Gumiński
ECM/Universal

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta luty 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio styczeń 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu