ADAM BAŁDYCH & LESZEK MOŻDŻER

Passacaglia

Passacaglia

Wykonanie

Nagranie

Skrzypek Adam Bałdych i pianista Leszek Możdżer obiecali sobie współpracę koncertową i nagraniową w duecie już dziesięć lat temu, ale dopiero w styczniu 2023 r. weszli do studia S4 Polskiego Radia im. J. Wasowskiego, by nagrać album "Passacaglia". W Polsce wydała go wytwórnia Imaginary Music założona przez Adama Bałdycha, a światową dystrybucję zapewnia wytwórnia ACT Music.

Leszek Możdżer zagrał na dwóch fortepianach o różnych strojach: współcześnie często stosowanym A=442 Hz (obok powszechnego A=440) i barokowym A=432 Hz, które było stosowane do lat 30. XX w. Uzupełnieniem było brzmienie preparowanego pianina.

Adam Bałdych zagrał natomiast na skrzypcach i skrzypcach renesansowych wykonanych przez lutnika z Tyrolu. Na płytę trafiło 15 utworów: cztery wspólne kompozycje Możdżera i Bałdycha, sześć utworów sygnowanych przez Bałdycha plus dwa przez Możdżera.

Muzycy wykonali również kompozycje klasyczne: "Gymnopedie" Erika Satie, "O Ignee Spiritus" Hildegardy von Bingen oraz "La deploration sur la mort" d'Ockeghem Josquina des Prez.

Łagodne, wręcz uspokajające brzmienie instrumentów w stroju naturalnym A-432 Hz dominuje na nagraniach, co czyni album "Passacaglia" idealnym medium relaksacyjnym. Utwory mają nastrojowy, balladowy charakter, choć znalazło się miejsce i na wirtuozowskie popisy i wielobarwny dialog muzyków.

Marek Dusza
Imaginary Music/ACT Music

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta marzec 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio marzec 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu