IMOGEN RYALL

Sings the Charles Mingus/Joni Mitchell Songbook

Sings the Charles Mingus/Joni Mitchell Songbook

Wykonanie

Nagranie

Ryall reprezentuje angielski jazz wokalny w dość tradycyjnej formule, a jej edukatorką była kiedyś sama Norma Winston. Obecnie Ryall sama naucza jazzowego śpiewu w konserwatorium na południu Anglii, a w wolnym czasie koncertuje i nagrywa.

Jak informuje tytuł płyty, wokalistka nawiązuje do słynnego albumu "Mingus", który Joni Mitchell nagrywała przed i zaraz po śmierci jednego z geniuszy jazzowego kontrabasu, Charlesa Mingusa (1979 r.).

Imogen Ryall przypomina część repertuaru ze wspomnianej, już kultowej, płyty Mitchell, dołącza kilka utworów utrzymanych w zbliżonej poetycko- jazzowej konwencji, a całość uzupełnia kilkoma krótkimi cytatami z archiwalnych nagrań Mingusa. Pomimo że mamy do czynienia z nagraniami studyjnymi, to album jest spowity wyraźnie klubową atmosferą.

W mocnym i pełnym ciepła głosie Imogen Ryall (ze wspaniałą angielską dykcją) można odnaleźć podobieństwo do barwy głosowej Mitchell. Ryall towarzyszy kwartet, w którym grają: saksofonista Julian Nicholas, pianista David Beebee, kontrabasista Nigel Thomas oraz perkusista Eric Ford.

Zespół wytwarza klimat doskonale komponujący się ze swobodnie swingującym głosem wokalistki. W repertuarze wyróżnia się interpretacja klasycznego tematu "Goodbye Pork Pie Hat", do którego Mitchell napisała kiedyś trafiający w sedno tekst.

Cezary Gumiński
Ribicon Jazz

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta marzec 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio marzec 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu