AIRTO & FLORA

Sounds, Dreams & Other Stories

Sounds, Dreams & Other Stories

Wykonanie

Nagranie

Na 5 LP lub 3 CD została przedstawiona 60-letnia droga artystyczna pary wyjątkowych artystów brazylijskich. W zestawie mamy 37 utworów z bogatej kariery perkusjonalisty Airto Moreiry i wokalistki Flory Purim. To właśnie oni unowocześnili jazzowy przekaz wokalny i perkusyjny.

Trudno zliczyć ich udziały w najbardziej rozpoznawalnych zespołach jazzowych oraz liczbę płyt nagranych w doborowym towarzystwie. Bo czy można np. wyobrazić sobie start grupy Return to Forever bez ich udziału? Liderem wspomnianego zespołu był oczywiście Chick Corea, ale witalny wkład pary w ukształtowanie latynoskiego stylu formacji pozostaje niekwestionowalny.

Przegląd dokonań duetu w niniejszym zbiorze rozpoczyna nagranie "Jeito Bom de Sofrer" z 1965 r., w którym Purim z brazylijskim zespołem M.P.M. interpretuje sambę w całkiem nowatorski sposób. Potem następuje przeskok do nagrań własnych z początku lat 70., gdy para wyemigrowała do USA.

Choć oboje brali udział w nagraniach z najznakomitszymi jazzmanami amerykańskimi, ich liczne albumy autorskie zawierały zawsze wyraźne odniesienia do folkloru brazylijskiego. Zbiór pierwszorzędnie oddaje kunszt wokalny Purim, rytmy Moreiry są zawsze wzorcowe. Zestaw zawiera większość przebojowych utworów z ich repertuaru, choć nie zawsze w tej najbardziej popularnej wersji.

Cezary Gumiński
BBE Records

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta marzec 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio marzec 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu