EABS

Reflections of Purple Sun

Reflections of Purple Sun

Wykonanie

Nagranie

Kwintet EABS nagrał kolejny intrygujący album potwierdzający, że czołowa pozycja zespołu w polskim jazzie, jak i zainteresowanie jego muzyką za granicą, nie jest chwilowe ani przypadkowe.

Po debiucie, na którym sięgnęli po kompozycje Krzysztofa Komedy, po albumie zainspirowanym muzyką wizjonera Sun Ra, na swoim szóstym albumie grupa EABS dokonała reinterpretacji muzyki Tomasza Stańki z albumu "Purple Sun" z 1973 r.

Pięćdziesiąt lat później, dzięki uprzejmości Anny Stańki, muzycy EABS weszli do mieszkania legendarnego trębacza na warszawskim Powiślu, by nagrać znakomity album nasycony energią, nowatorskimi brzmieniami i rytmem, który także fascynował Stańkę.

W mieszkaniu wyłożonym dywanami z kolekcji Pana Tomasza zaaranżowali studio i wykonali po swojemu wszystkie utwory z "Purple Sun", dodając solówkę perkusisty Tomasza Raka "Introduction (for Janusz Stefański)".

Marek "Latarnik" Pędziwiatr skorzystał z pianina, na którym Stańko komponował swoje utwory. Jakub Kurek zagrał na ostatniej trąbce, która weszła do kolekcji legendarnego jazzmana, choć nie słychać jej na żadnej płycie.

Zaskakująca jest elektroniczna interpretacja kompozycji Zbigniewa Seiferta "My Night, My Day", zagrana na syntezatorach, perkusji i maszynach rytmicznych. Fascynujący hołd dla nieśmiertelnej muzyki Tomasza Stańki.

Marek Dusza
Astigmatic Records

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio czerwiec 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu