Christmas in New York

RENEE FLEMING
Christmas in New York

Klasyka / jazz

  • Wykonanie
  • Nagranie

Amerykańska śpiewaczka operowa, sopran liryczny, nagrała pierwszy w swej karierze album bożonarodzeniowy z tradycyjnym świątecznym repertuarem. Do studia zaprosiła jazzmanów, by zaśpiewać z nimi duety.

W gronie gości znalazło się dwóch najwybitniejszych wokalistów jazzowych: Gregory Porter i Kurt Elling, trębacze: Wynton Marsalis i Chris Botti, pianista Brad Mehldau, pianistka Renee Rosnes, kontrabasista Christian McBride oraz gitarzysta Peter Bernstein. Spoza jazzowego kręgu zaprosiła wokalistę Rufusa Wainwrighta i śpiewaczkę musicalową Kelli O`Harę.

Najlepiej wypadły nagrania z kwintetem Wyntona Marsalisa, które przypominają jego znakomity album "Crescent City Christmas Card" (1989). Fleming i Marsalis otwierają album nastrojowym tematem "Winter Wonderland". Jazzmani przyspieszają rytm w "Sleigh Ride", by oddać szaleństwo zabawy na śniegu. W dwóch piosenkach śpiewaczce akompaniuje pianista Brad Mehldau, a tylko w jednej "Merry Christmas Darling" solówkę zagrał Chris Botti.

Za sprawą dużego kontrastu barw głosów ciekawie wypadły duety Renee Fleming z Kurtem Ellingiem w "Snowbound" i wyciszającej emocje, zamykającej album balladzie "Still, Still, Still". Natomiast Gregory Porter okazał się bardziej liryczny niż sama Renée Fleming w "Have Yourself a Merry Little Christmas" i "Central Park Serenade". Perełką jest klasyczna aranżacja "In the Bleak Midwinter" i wzruszający duet z Rufusem Wainwrightem.

Marek Dusza
DECCA/UNIVERSAL

Audio - wrzesień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Nagrody EISA zdobywają coraz większe znaczenie, jako że nasze grono poszerza się o ekspertów z całego świata, a nie tylko z Europy. W tym roku przedstawiamy ponad 30 nagród dla urządzeń stereo i wielokanałowych, high-endowych i budżetowych. Kolumny, słuchawki, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj