Orchestre de L`Opera National de Lyon/Alain Altinoglu

PIOTR BECZAŁA
Orchestre de L`Opera National de Lyon/Alain Altinoglu

Klasyka

  • Wykonanie
  • Nagranie

"Francuska kolekcja" to kolejna - po ariach słowiańskich - płyta z ulubionymi ariami polskiego tenora. Śpiewaka o międzynarodowej renomie, którego głos i zdolności aktorskie cieszą się coraz większym zainteresowaniem międzynarodowej publiczności.

Pytany o swoją ulubioną rolę operową Piotr Beczała wymienia Fausta. Równie chętnie wykonuje Romea jak i Wertera czy kawalera des Grieux. To właśnie te postacie, bohaterowie francuskich kompozytorów, takich jak Gounod, Massenet czy Bizet, są tak stworzone (w sensie muzycznym), że - jak mówi sam Beczała - twórcy "... wiedzieli, jak pisać dla głosu, by zabłysł swymi najlepszymi cechami.

Linia melodyczna prowadzi do najlepszych rejestrów i pozostaje w nich dokładnie tyle, ile trzeba". Beczała ma na myśli tenorów lirycznych. Jak już kiedyś wspominaliśmy, artysta jest jednym z nielicznych, którzy nie tylko wiedzą, jak wybierać świadomie kolejne role, ale postępują niezwykle konsekwentnie na drodze swojej kariery.

Śpiewak nagrał arie Julesa Masseneta - tytułowego Werthera, Rodrigo z "Cyda" i des Grieux z "Manon", Hectora Berlioza - Fausta z "Potępienia Fausta" i Benedykta z "Beatrycze i Benedykt", Francois-Adriena Boieldieu - Georga z "Białej Damy" itd.

Stanisław Bukowski
DEUTSCHE GRAMMOPHON 2015

Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj