Bach Violin Concertos

DUNEDIN CONSORT
Bach Violin Concertos

Klasyka

  • Wykonanie
  • Nagranie

Greyfriars Kirk w Edynburgu, stolicy Szkocji, jest miejscem, gdzie regularnie odbywają się koncerty, a muzycy i melomani zachwycają się akustyką XVII-wiecznego wnętrza.

W listopadzie 2014 r. przy pulpitach z nutami koncertów skrzypcowych Jana Sebastiana Bacha zasiedli muzycy zespołu Dunedin Consort, którym kieruje klawesynista John Butt. Zespół specjalizuje się w muzyce barokowej i ma na koncie kilka znaczących nagród za nagrania dzieł Bacha i Mozarta.

W katalogu Linn Records znajduje się osiem albumów zespołu. Płytę "Bach Violin Concertos" otwiera słynny Koncert na skrzypce i obój c-moll BWV 1060R z udziałem skrzypaczki Cecilii Bernardini i oboisty Alfredo Bernardiniego. Słyszymy zabytkowe skrzypce Santo Serafin z 1750 r. o wyjątkowo słodkim brzmieniu.

Słucham albumu z pliku Hi-Res 24/192 delektując się brzmieniem całego zespołu i chwytliwą melodią, która jeszcze długo później dźwięczy w uszach. Chociaż muzykolodzy sugerują, że Mistrz Fugi pisząc swoje koncerty wzorował ich formę na utworach Vivaldiego, to przecież nikomu to nie przeszkadza.

Geniusz Bacha jest niepodważalny, a harmonia jego koncertów zachwyca dziś bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Kto szuka ponadczasowego piękna, znajdzie je właśnie w koncertach wykonywanych z klasą i nasyconych emocjami.

Marek Dusza
LINN

Audio - czerwiec 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Gramofony za 2400 zł to już nie plastikowa tandeta z supermarketów, która pozwala dzisiaj dotrzeć "analogowi" pod strzechy. Dobry dźwięk zawsze trochę kosztuje, czy to ze źródła cyfrowego, czy analogowego, czy z kolumn, czy ze słuchawek. Trzy znane marki - Denon, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj