Six Brandenburg Concertos

DUNEDIN CONSORT
Six Brandenburg Concertos

Klasyka

  • Wykonanie
  • Nagranie

Koncerty brandenburskie należą do najpopularniejszych utworów Jana Sebastiana Bacha i dzieł epoki baroku. Ich nazwa wzięła się od margrabiego Brandenburgii Christiana Ludwiga, któremu Bach swoje dzieła zadedykował i ofiarował, licząc na posadę na jego dworze. Dzieła w stylu concerto grosso zatytułował Six Concerts avec plusieurs instruments.

Koncerty ujrzały światło dzienne dopiero po śmierci margrabiego, po czym rękopisy zostały sprzedane za... 24 grosze i zostały zapomniane. Odkryto je w archiwach na początku XIX w. To dzieła polifoniczne, jak cała twórczość Bacha, ale dzięki zróżnicowanej obsadzie instrumentalnej zyskały bogatą kolorystykę brzmieniową. Napisane, by cieszyć uszy słuchaczy, są wymagające względem wykonawców, którzy powinni prezentować cechy solistyczne. A takimi dysponują członkowie Dunedin Consort, szkockiej orkiestry kameralnej, kierowanej przez Johna Butta.

Album "Six Brandenburg Concertos" miał premierę w 2013 r., zyskując wiele nominacji i nagród, m.in.: International Classical Music Awards, Gramophone Awards, Gramophone Choice i No. 2 Classical Album of 2013 w dzienniku The Glasgow Herald. Wznowieniem powinni zainteresować się wszyscy miłośnicy muzyki barokowej i audiofile. Zachwyca brzmienie orkiestry i każdego instrumentu z osobna.

Cecylia Hofman
LINN RECORDS/CMD

Audio - kwiecień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Mimo zmian na rynku i pojawiania się nowych kategorii urządzeń, wzmacniacze stereofoniczne zachowują mocną pozycję. Pięć modeli w przystępnej cenie 2000 zł tworzy ciekawy wybór, a przede wszystkim udostępnia przyzwoitą moc i jakość dźwięku. Znamienne dla ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj