Graun: Opera Arias

JULIA LEZHNEVA
Graun: Opera Arias

Opera

  • Wykonanie
  • Nagranie

Urodzona na dalekim Sachalinie rosyjska śpiewaczka Julija Leżniewa (ur. 1989) ukończyła Moskiewskie Konserwatorium i Cardiff Academy of Voice, gdzie uczestniczyła w kursach mistrzowskich operowych sław: Kiri Te Kanawy i Ileany Cotrubas, a także u Thomasa Quasthoffa. W 2009 r. została najmłodszą w historii zwyciężczynią Mirjam Helin International Singing Competition.

Artystka występuje na najważniejszych scenach świata, także w Polsce: w repertuarze Rossiniego, w operze Vivaldiego "Ottone in villa". Na swym ósmym albumie i trzecim solowym dla wytwórni Decca (po "Handel" i "Alleluia") interpretuje arie z oper Carla Heinricha Grauna, wybitnego XVIII-wiecznego kompozytora niemieckiego, dziś odkrywanego na nowo.

Fascynacja Leżniewej twórczością Grauna zaczęła się od wykonania utworu "Mi paventi" z nieznanej wcześniej opery "Britannico". Tak jak wiele dzieł niemieckiego kompozytora, i to czekało na odkrycie. Zaczęła szukać kolejnych jego utworów i tak zebrała tuzin arii, które można uznać za najlepsze w twórczości Grauna.

Julija Leżniewa śpiewa je po mistrzowsku, a jej sopran wydaje się stworzony do popisów, jakie rozbrzmiewały na dworze księcia Fryderyka w Berlinie. Towarzyszy jej orkiestra Concerto Koln pod dyrekcją Michaiła Antonienki.

Marek Dusza
DECCA/UNIVERSAL

Audio - czerwiec 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Gramofony za 2400 zł to już nie plastikowa tandeta z supermarketów, która pozwala dzisiaj dotrzeć "analogowi" pod strzechy. Dobry dźwięk zawsze trochę kosztuje, czy to ze źródła cyfrowego, czy analogowego, czy z kolumn, czy ze słuchawek. Trzy znane marki - Denon, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj