Chopin Evocations

DANIIL TRIFONOV
Chopin Evocations

Klasyka

  • Wykonanie
  • Nagranie

Zdobywca pierwszych nagród w konkursach pianistycznych w Moskwie i Tel Aviwie (2011) oraz III miejsca w Konkursie Chopinowskim (2010) dała rosyjskiemu pianiście Daniiłowi Trifonowowi dobry start na światowych scenach i kontrakt ze słynną wytwórnią Deutsche Grammophon. - On ma wszystko i więcej.

Niezwykła jest jego sprawność techniczna. Chodzi także o jakość uderzenia, ma miękkość i łagodność połączoną z demonicznością. Nigdy nie zdarzyło mi się słyszeć czegoś podobnego - mówiła o nim Martha Argerich już w 2011 r. W Warszawie ujął krytyków i publiczność subtelnym i ekspresyjnym zarazem wykonaniem Mazurków Chopina. Otrzymał już dwie nominacje do nagrody Grammy, niemiecką ECHO Award i tytuł Artysty Roku magazynu "Gramophone".

"Chopin Evocations" jest dziesiątym albumem w jego dyskografii i zawiera kompozycje Chopina oraz utwory kompozytorów zainspirowanych pianistyką polskiego geniusza. Warto zwrócić uwagę na nowe orkiestracje dwóch koncertów fortepianowych Chopina, przygotowanych dla Daniłowa przez dyrygenta Michaiła Pletniewa, który poprowadził Mahler Chamber Orchestra.

Zachwyca brawurowe wykonanie koncertów, a interesującą ciekawostką są utwory Griega, Mompou, Schumanna, Czajkowskiego i Barbera na fortepiano solo. Dynamika interpretacji zachęca do uważnego słuchania albumu.

Marek Dusza
DEUTSCHE GRAMMOPHON/UNIVERSAL

Audio - czerwiec 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Gramofony za 2400 zł to już nie plastikowa tandeta z supermarketów, która pozwala dzisiaj dotrzeć "analogowi" pod strzechy. Dobry dźwięk zawsze trochę kosztuje, czy to ze źródła cyfrowego, czy analogowego, czy z kolumn, czy ze słuchawek. Trzy znane marki - Denon, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj