Bruckner: Symphony No

ANDRIS NELSONS
Bruckner: Symphony No

Klasyka

  • Wykonanie
  • Nagranie

Łotewski dyrygent Andris Nelsons pewnie wkroczył na światowe sceny zyskując uznanie najlepszych orkiestr. Objął stanowisko dyrektora artystycznego Boston Symphony Orchestra, a za album "Under Stalin`s Shadow" otrzymał nagrodę Grammy 2015. Teraz jest także dyrygentem Lipskiego Gewandhausu, jednej z najlepszych orkiestr w Europie.

VII Symfonia Antona Brucknera pod jego batutą jest drugą pozycją nagraną na żywo z lipską orkiestrą i wydaną przez wytwórnię Deutsche Grammophon. Andris Nelsons przypomina swoje związki z Wagnerem i sukces na Bayreuth Festival, kiedy kierował operą "Lohengrin". Album otwiera "Siegfied`s Funeral March" z dramatu muzycznego "Zmierzch bogów" Wagnera. Dyrygent z wyczuciem podkreśla dynamikę dzieła, cyzelując ciche, mroczne momenty i wydobywając z orkiestry maksimum ekspresji w tragicznych chwilach.

- Prowadząc symfonię Brucknera, trzeba zabić własne ego, zachęcić słuchaczy do podążenia mitycznym tropem, który jego prowadził do Boga - powiedział Andris Nelsons już przy okazji wydania III Symfonii zapowiadającej początek ambitnego cyklu Brucknerowskiego. Trwającą ponad godzinę, monumentalną VII Symfonię, Bruckner zadedykował królowi Leopoldowi II Bawarskiemu. Żadne inne dzieło kompozytora nie dostarczyło mu za życia większej chwały.

Cecylia Hofman
DEUTSCHE GRAMMOPHON/UNIVERSAL

Audio - kwiecień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Mimo zmian na rynku i pojawiania się nowych kategorii urządzeń, wzmacniacze stereofoniczne zachowują mocną pozycję. Pięć modeli w przystępnej cenie 2000 zł tworzy ciekawy wybór, a przede wszystkim udostępnia przyzwoitą moc i jakość dźwięku. Znamienne dla ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj