Bruckner: Symphony No

ANDRIS NELSONS
Bruckner: Symphony No

Klasyka

  • Wykonanie
  • Nagranie

Łotewski dyrygent Andris Nelsons pewnie wkroczył na światowe sceny zyskując uznanie najlepszych orkiestr. Objął stanowisko dyrektora artystycznego Boston Symphony Orchestra, a za album "Under Stalin`s Shadow" otrzymał nagrodę Grammy 2015. Teraz jest także dyrygentem Lipskiego Gewandhausu, jednej z najlepszych orkiestr w Europie.

VII Symfonia Antona Brucknera pod jego batutą jest drugą pozycją nagraną na żywo z lipską orkiestrą i wydaną przez wytwórnię Deutsche Grammophon. Andris Nelsons przypomina swoje związki z Wagnerem i sukces na Bayreuth Festival, kiedy kierował operą "Lohengrin". Album otwiera "Siegfied`s Funeral March" z dramatu muzycznego "Zmierzch bogów" Wagnera. Dyrygent z wyczuciem podkreśla dynamikę dzieła, cyzelując ciche, mroczne momenty i wydobywając z orkiestry maksimum ekspresji w tragicznych chwilach.

- Prowadząc symfonię Brucknera, trzeba zabić własne ego, zachęcić słuchaczy do podążenia mitycznym tropem, który jego prowadził do Boga - powiedział Andris Nelsons już przy okazji wydania III Symfonii zapowiadającej początek ambitnego cyklu Brucknerowskiego. Trwającą ponad godzinę, monumentalną VII Symfonię, Bruckner zadedykował królowi Leopoldowi II Bawarskiemu. Żadne inne dzieło kompozytora nie dostarczyło mu za życia większej chwały.

Cecylia Hofman
DEUTSCHE GRAMMOPHON/UNIVERSAL

Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj