Bach: The Brandenburg Concertos

MALENE MORTENSEN
Bach: The Brandenburg Concertos

Klasyka

  • Wykonanie
  • Nagranie

Założona w 1991 r. orkiestra barokowa Concerto Copenhagen współpracowała z wieloma znaczącymi solistami i dyrygentami, ale dopiero kiedy jej dyrektorem artystycznym został klawesynista i dyrygent Lars Ulrik Mortensen, zasłynęła znaczącymi interpretacjami muzyki dawnej.

Ten laureat prestiżowej Nagrody Fundacji Muzycznej Léonie Sonning specjalizuje się w muzyce Jana Sebastiana Bacha i Dietricha Buxtehudego. Concerto Copenhagen nagrywa dla znanej z doskonałych technicznie nagrań niemieckiej wytwórni CPO od kilkunastu lat.

Po nagraniu koncertów klawesynowych J.S. Bacha z Mortensenem w roli solisty, a także Wielkiej mszy h-moll pod jego kierunkiem, w lutym 2017 r. muzycy Concerto Copenhagen ze swoim dyrygentem zameldowali się w szwedzkim mieście Eslöv, gdzie w tutejszym kościele dokonali nagrania słynnych Koncertów Brandenburskich. W chłodnym skandynawskim powietrzu dźwięk rozchodzi się lepiej niż gdziekolwiek indziej, co w połączeniu ze znakomitą akustyką neogotyckiego wnętrza dało nam możliwość śledzenia niuansów mistrzowskiej interpretacji.

To nagranie zachwyci dźwiękami rozchodzącymi się w przestrzeni, jeśli skorzystamy z wielokanałowego odtwarzacza SACD, ale i w stereo daje wyobrażenie o wielkości kościoła i ucieszy audiofilskie uszy. Kwintesencja baroku dla koneserów.

Marek Dusza
CPO/CMD

Audio - grudzień 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Tym razem nietrudno wskazać najważniejszy test numeru - to porównanie pięciu wzmacniaczy zintegrowanych, w cenie 7000–9000 zł. Pokazują nie tylko swoją własną kondycję, ale też dobrze demonstrują zmiany wśród ogółu wzmacniaczy. Każdy ma na pokładzie DAC-a, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj