Bach: The Brandenburg Concertos

MALENE MORTENSEN
Bach: The Brandenburg Concertos

Klasyka

  • Wykonanie
  • Nagranie

Założona w 1991 r. orkiestra barokowa Concerto Copenhagen współpracowała z wieloma znaczącymi solistami i dyrygentami, ale dopiero kiedy jej dyrektorem artystycznym został klawesynista i dyrygent Lars Ulrik Mortensen, zasłynęła znaczącymi interpretacjami muzyki dawnej.

Ten laureat prestiżowej Nagrody Fundacji Muzycznej Léonie Sonning specjalizuje się w muzyce Jana Sebastiana Bacha i Dietricha Buxtehudego. Concerto Copenhagen nagrywa dla znanej z doskonałych technicznie nagrań niemieckiej wytwórni CPO od kilkunastu lat.

Po nagraniu koncertów klawesynowych J.S. Bacha z Mortensenem w roli solisty, a także Wielkiej mszy h-moll pod jego kierunkiem, w lutym 2017 r. muzycy Concerto Copenhagen ze swoim dyrygentem zameldowali się w szwedzkim mieście Eslöv, gdzie w tutejszym kościele dokonali nagrania słynnych Koncertów Brandenburskich. W chłodnym skandynawskim powietrzu dźwięk rozchodzi się lepiej niż gdziekolwiek indziej, co w połączeniu ze znakomitą akustyką neogotyckiego wnętrza dało nam możliwość śledzenia niuansów mistrzowskiej interpretacji.

To nagranie zachwyci dźwiękami rozchodzącymi się w przestrzeni, jeśli skorzystamy z wielokanałowego odtwarzacza SACD, ale i w stereo daje wyobrażenie o wielkości kościoła i ucieszy audiofilskie uszy. Kwintesencja baroku dla koneserów.

Marek Dusza
CPO/CMD

Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj