Vivaldi: Le Quattro Stagioni

RACHEL PODGER & BRECON BAROQUE
Vivaldi: Le Quattro Stagioni

Klasyka

  • Wykonanie
  • Nagranie

Od premiery "Czterech pór roku" Antonia Vivaldego w interpretacji brytyjskiej skrzypaczki Rachel Podger nie minął rok, a wielokrotnie nagradzana płyta holenderskiej oficyny Channel Classics doczekała się wersji winylowej. Wytłoczona na grubym 180-gramowym winylu pięknie się prezentuje i brzmi szczególnie analogowo, choć to przecież nagranie cyfrowe.

Szef wytwórni Jared Sacks specjalizuje się w realizacjach techniką DSD, więc uzyskanie naturalnego, przyjaznego dla ucha brzmienia nie stanowiło dla niego problemu. Porównując winyl z płytą SACD, zauważymy, że LP brzmi jeszcze łagodniej, cieplej i przyjemniej, choć nie niesie tylu niuansów.

Rachel Podger została nazwana przez magazyn "Sunday Times" "królową barokowych skrzypiec". Dla Channel Classics nagrała już dwa tuziny albumów, w tym kilka z muzyką Vivaldego, ale dopiero teraz zdecydowała się na najpopularniejsze jego dzieło. Towarzyszy jej zespół Brecon Baroque z Marcinem Świątkiewiczem grającym na klawesynie i organach kameralnych.

Na winylu nie zmieścił się cały program płyty SACD. Słuchamy tylko "Czterech pór roku", a więc 2 x 20 minut, które mijają jak chwila i już trzeba obracać czarny krążek. Przyjemność słuchania ogromna, bo skrzypaczka i zespół pokazują elegancję i kunszt, a przy tym troskę, by każda nuta niosła emocje.

Marek Dusza
Channel Classics/CMD

Audio - marzec 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Test pięciu podstawkowych "monitorów", chociaż układowo dość prostych (dwudrożnych), został wzbogacony o wyjątkowo rozwinięte opisy konstrukcji i komentarze wyników pomiarów, odnoszące się też do wielu ogólniejszych wątków. Do tego finał testu wspaniałych, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj