ALEKSANDER DĘBICZ Invention

Invention
Wykonanie
Nagranie

Półtora roku po albumie "Bach Stories", nagranym w duecie z wiolonczelistą Marcinem Zdunikiem, pianista Aleksander Dębicz wydał solowy album. Intrygującą ciekawostką są cztery toccaty, które napisał zainspirowany muzyką filmową i hip-hopową.

- Wiedziałem, że moją pierwszą solową płytę z muzyką Bacha wypełnią Inwencje i Sinfonie - podkreśla pianista. - Już w dzieciństwie zakochałem się w tych genialnych miniaturach i nie rozumiałem, dlaczego tak rzadko można je było usłyszeć poza szkołą muzyczną. Każda z trzydziestu miniatur ma swój niepowtarzalny charakter i bardzo sugestywną emocję, co starałem się wydobyć w mojej interpretacji. Grając Inwencje zawsze mam przed oczami wyraźne obrazy, niektóre układają się nawet w złożone historie - dodaje.

Toccaty Aleksandra Dębicza nawiązują formą do barokowych dzieł J.S. Bacha, są to krótkie wirtuozowskie utwory eksponujące technikę palcową, jak twierdzi sam autor. Okazuje się, że młody pianista często słucha hip-hopu i rytmiczny charakter tej muzyki zaadoptował w klasycznej formie Toccaty 1 i 3. Natomiast 2 i 4 Toccata mają narrację charakterystyczną dla ilustracyjnej muzyki filmowej. Pianista nasycił swoje kompozycje silnymi emocjami i ekspresją, słucham ich nawet z większym zainteresowaniem niż miniatur Bacha, odnajdując tu nawet jazzową pulsację.

Marek Dusza 
Warner Classics

INNE PŁYTY AUTORA
Cinematic Piano
Jazz
Cinematic Piano

Kiedyś zawodowi muzycy przygrywali do niemych filmów i wydawałoby się, że to wymagające zajęcie jest już tylko historią. Tymczasem autor niniejszego krążka swą grą na fortepianie wygrał dwa lata temu w Poznaniu konkurs komentowania obrazu filmowego bez uprzedniego przygotowania. Zachwycił tym Leszka Możdżera i Jana Kaczmarka.

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation październik 2019

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta listopad 2019

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista listopad 2019

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio listopad 2019

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio listopad 2019

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu