RICCARDO MUTI & WIENER PHILHARMONIKER

Neujahrskonzert 2021

Neujahrskonzert 2021

Wykonanie

Nagranie

Najszybciej wydawany album roku miał premierę 8 stycznia, tydzień po nagraniu Koncertu Noworocznego transmitowanego na cały świat ze Złotej Sali Wiedeńskiego Towarzystwa Muzycznego. Orkiestrą Wiedeńskich Filharmoników dyrygował Riccardo Muti.

Był to jego ósmy Koncert Noworoczny, a współpracę z Wiener Philharmoniker zaczął dokładnie pół wieku temu, dając z nią 550 występów. Ze względu na pandemię orkiestra grała przy pustej sali, co było widokiem szokującym.

W kilku przerwach połączono się z Internautami, którzy oklaskiwali wydarzenie w swoich domach. Zabrakło natomiast efektownych baletów w pałacach Wiednia.

Koncert rozpoczął się od po raz pierwszy wykonanego podczas Koncertu Noworocznego radosnego "Marszu Fatinitzy" z operetki Franza von Suppego. Lekkość batuty Riccarda Mutiego pozwoliła odprężyć się słuchaczom już w pierwszych minutach transmisji.

Nieco tajemniczy, powolny walc Johanna Straussa Syna "Schallwellen" (fale dźwięków) płynnie wprowadził nas w atmosferę wiedeńskich sali tanecznych. Następnie orkiestra przyspieszyła w polce "Ohne Sorgen".

Obok siedmiu premierowych kompozycji były tematy łatwo rozpoznawalne z nieodłącznymi bisami: "Nad pięknym modrym Dunajem" i "Radetzky-Marsch" Johanna Straussa Ojca.

Marek Dusza
Sony Classical

INNE PŁYTY AUTORA
New Year's Concert 2018
Klasyczna
New Year's Concert 2018

To najszybciej wydawany album świata, przynajmniej na masowym rynku. Nagranie 1 stycznia, premiera 5 stycznia. Chodzi oczywiście o Koncert Noworoczny transmitowany ze Złotej Sali Wiedeńskiego Towarzystwa Muzycznego do 90 krajów. Oglądało go ponad 50 mln telewidzów na całym globie.

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta lipiec 2022

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio lipiec - sierpień 2022

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu