Maanam i goście

MAANAM
Maanam i goście

Rock

  • Wykonanie
  • Nagranie

W 2000 roku zorganizowano koncert z okazji jubileuszu 25-lecia działalności Maanamu. Występ, a właściwie dwa występy, odbyły się w warszawskiej Sali Kongresowej w Pałacu Kultury. Teraz trafiły na CD.

Śmierć Kory była dla wszystkich wstrząsem. Odeszła charyzmatyczna artystka, która na początku lat 80. zmieniła sposób myślenia o żeńskiej wokalistyce, a jej Maanam otworzył nowe ścieżki dla rocka w Polsce. Przez formację przewinęło się wielu muzyków. Nie wszystkich udało się zaprosić na jubileuszowy koncert.

Gitarowe współgranie Marka Jackowskiego i Ryszarda Olesińskiego może uchodzić za wzorcowe. Podstawę muzycznej tkanki zespołu stanowiła sekcja rytmiczna, ta najsłynniejsza to Paweł Markowski na perkusji i Krzysztof Olesiński na przemian z Bogdanem Kowalewskim na basie. Na scenie pojawili się także Milo Kurtis i John Porter - muzycy pre-Maanamu.

Do wykonania "Sie ściemnia" Kora zaprosiła Kasię Nosowską. Gdy słucha się tego duetu, aż ciarki chodzą po plecach. W "Eksplozji" pojawia się Artur Rojek, "Szarych mirażach" - Muniek Staszczyk, "Szale niebieskich ciał" - Justyna Steczkowska, a "Jestem kobietą" - Stanisław Soyka.

"Maanam i goście" to hołd, dla tych, którzy odeszli. Oprócz Marka i Kory nie ma już z nami Roberta Brylewskiego, Bogdana Łyszkiewicza i Davida Valle`a, którzy także wystąpili podczas jubileuszu.

Grzegorz Dusza Kamiling/Warner

Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj