Facing Gravity

CHANDELIER
Facing Gravity

Rock progresywny

  • Wykonanie
  • Nagranie

W katalogu GAD Records pojawiły się wznowienia albumów niemieckiej grupy Chandelier: debiutancki "Chandelier Pure" oraz "Facing Gravity". Szczególnie to drugie wydawnictwo stanowi perełkę neo-prog rocka.

Pierwotnie wydana w 1992 roku płyta odniosła na europejskim rynku pewien sukces komercyjny. Muzycznie zespół połączył tu klasyczne progresywne wzorce spod znaku Yes i Genesis z odświeżoną formułą prog rocka, jaką proponowali wówczas Marillion i IQ.

Na "Facing Gravity" znajdziemy wszystko, czego można oczekiwać od wykonawcy uprawiającego ten rodzaj muzyki. Nie zabrakło kwiecistych partii klawiszy świetnie współgrających z gitarą, wyrazistych melodii, łagodnego wokalu i baśniowego nastroju.

Grupa Chandelier przedstawiła urozmaicony materiał, na który złożyły się krótkie piosenki oraz bardziej złożone formy. "Start It" i niemal hardrockowy "All My Way" mają całkiem żwawe tempo i chwytliwe melodie. Teatralny klimat w stylu Petera Gabriela zdominował "Cuckoo". Nie zabrakło blisko 15-minutowej wielowątkowej suity "Glimpse of Home", będącej kwintesencją stylu grupy.

"Facing Gravity" zremasterował Eroc, kiedyś perkusista Grobschnitt, dziś ceniony reżyser dźwięku, który ma na koncie rekonstrukcję nagrań Gentle Giant, Spooky Tooth i Klausa Schulze. Do wydawnictwa dołączono drugi dysk z zapisem koncertu grupy w Paryżu z 1993 roku.

Grzegorz Dusza
Chickadisc/GAD

Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj