Sextet

A CERTAIN RATIO
Sextet

Rock alternatywny

  • Wykonanie
  • Nagranie

Niesłusznie zapomniana brytyjska formacja A Certain Ratio wznowiła swoje albumy będące ważnym zapisem nowofalowego rocka początku lat 80. Nazwę zaczerpnęli z tekstu utworu Briana Eno, jednego ze swoich młodzieńczych idoli.

Za największe osiągniecie grupy uważa się jej drugi album "Sextet". Dotarł on do pierwszego miejsca listy bestsellerów wytwórni niezależnych. Tym, co wyróżniało muzykę A Certain Ratio na tle innych nowofalowych grup tamtych czasów to bardzo intensywna i wyrazista rytmika. Mieli nowatorskie podejście do produkcji nagrań, które nawet po latach brzmią frapująco. Nie bez powodu uznawani są za pionierów punk funku. Na tym polu mają równie duże zasługi, co The Talking Heads i The Gang Of Four. Nie stawiali sobie żadnych ograniczeń. Potrafili łączyć ze sobą elementy muzyki afrykańskiej, elektronikę, punk i jazz.

W piosenkach A Certain Ratio nerwowy rytmiczny puls basu i perkusji łączył się ze zwariowanymi dźwiękami instrumentów klawiszowych, efektami z taśm, gitarą oraz trąbką. Na osobną uwagę zasługuje wokal Marthy Tilson mający w sobie punkową zadziorność, awangardową swobodę i jazzowy feeling. Zespół wywarł ogromny wpływ na późniejszych twórców, jak Happy Mondays, LCD Soundsystem czy Franz Ferdinand.

Grzegorz Dusza
Mute/PIAS

Audio - czerwiec 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Gramofony za 2400 zł to już nie plastikowa tandeta z supermarketów, która pozwala dzisiaj dotrzeć "analogowi" pod strzechy. Dobry dźwięk zawsze trochę kosztuje, czy to ze źródła cyfrowego, czy analogowego, czy z kolumn, czy ze słuchawek. Trzy znane marki - Denon, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj