NIEMEN & AKWARELE

Czy mnie jeszcze pamiętasz

Czy mnie jeszcze pamiętasz

Wykonanie

Nagranie

W 1969 r. ukazała się trzecia i ostatnia płyta Niemena nagrana z zespołem Akwarele, który nadawał muzyce brzmienie będące połączeniem rocka i soulu z dęciakami charakterystycznymi dla Memphis Sound. Trąbka i saksofon ciekawie kontrastowały z organami Mariana Zimińskiego i gitarą Tomasza Jaśkiewicza.

Choć Czesław Niemen nie lubił oglądać się za siebie i pewnie kroczył swoją artystyczną ścieżką, zmieniając styl z płyty na płytę, to tym razem sięgnął po swoje przeboje z wczesnego okresu artystycznej działalności, z pierwszej połowy lat 60., kiedy występował z Niebiesko-Czarnymi.

Niemen chciał je nagrać jeszcze raz, w ciekawszych aranżacjach, lepiej niż za pierwszym razem i pozostawić pamiątkę swoim wiernym fanom. Nagrań dokonano kilka miesięcy po sesji albumu "Sukces", więc te piosenki mogą wydawać się cofnięciem w artystycznym rozwoju artysty. A jednak jego talent wokalny i dążenie do perfekcji sprawiły, że właśnie te wersje utkwiły w pamięci dawnym fanom Niemena.

Pamiętam z lampowego radia rodziców bluesową balladę "Obok nas", do dziś wywołuje nostalgię i wzruszenie. Jest przy tym świetną piosenką o miłości, samotności i przemijaniu, która nie traci na aktualności, nawet dziś. Na płytę trafił jeden z największych przebojów Niemena "Pod papugami" w rytmie bossa novy.

Marek Dusza
Polskie Nagrania/Warner

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio maj 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu