DEAD CAN DANCE

Anastasis

Anastasis

Wykonanie

Nagranie

Z wielkimi powrotami jest pewien problem. Stęsknione i rządne nowego materiału rzesze fanów oczekują co najmniej cudów, które mają zatrzeć lata tęsknoty i nadziei. Ale bądźmy szczerzy... Jak wielu muzykom się to udaje?

Muszę przyznać, że opisywanie nowych poczynań takiej legendy jak Dead Can Dance nie jest prostą sprawą. Bo z jednej strony oczekiwania odnośnie nowego materiału są spore, ale z drugiej - czy po takich muzykach jak Brendan Perry czy Lisa Gerrard można spodziewać się kitu? Raczej nie bardzo. To by oznaczało przynajmniej (kolejny) koniec świata lub podobne przyjemności.

Depresyjny, wręcz katatonicznych nastrój utrzymany jest we wszystkich utworach, którym właściwie niewiele można zarzucić. No, pomijając nadprodukcję obniżonego nastroju po zakończeniu odtwarzania tego krążka.

Potępieńcze głosy artystów snują swe opowieści, dzieląc się swym niepokojem, ale też nie zaskakują. Paleta emocji umieszczona szczególnie w głosie Gerrard buduje niezły klimat, mimo że płyta spokojnie (oraz zupełnie niespostrzeżenie) zlewa się w melancholijną całość.

Nawet chwilami dość głośne wstawki różnych instrumentów nie są w stanie zatrzeć tego wrażenia ani tym bardziej wyrwać z letargu. Co w pewnym momencie powoduje raczej odrętwienie niż ciekawość. Chociaż zarówno okładka z niezbyt żywymi słonecznikami (jak mniemam), jak i pierwszy na liście "Children Of The Sun" mogą powodować u słuchacza pewne inklinacje ku temu.

To zaskakujące, że krążek trwa niecałą godzinę, bo przy którymś kolejnym odsłuchu zdaje się ciągnąć znacznie dłużej. Nie jest płytą, która uczyni lepszym dzień każdego słuchacza. Nie śmiem jednak sądzić, aby ktoś tego wymagał.

Mimo że "Anastasis" nie odstaje od poprzednich dokonań Dead Can Dance, to nie rzuca na kolana. Myślę, że oczekiwania fanów zostały spełnione, chociaż czasem zwyczajnie to za mało. Niby wszystko się zgadza, niby wszystko jest, a jednak czegoś brakuje. Może to po prostu niedosyt i zbyt długie lata oczekiwań? A może za dużo napięcia i lęku umieszczonego w tych ośmiu kompozycjach?

Julia Kata
PIAS / MYSTIC PRODUCTION

GATUNKI MUZYKI
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta sierpień 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio wrzesień 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu