The Lagos Music Salon

SOMI
The Lagos Music Salon

World Music

  • Wykonanie
  • Nagranie

Oto nowa gwiazda world music. Urodzona w USA wokalistka Somi jest córką imigrantów z Ugandy i Rwandy. Studiowała antropologię afrykańską i sztukę estradową. Jej trzeci album "If the Rains Come First" był wysoko notowany w rankingach world music.

Porównywano ją do Miriam Makeby, Niny Simone i Dianne Reeves. Dodałbym jeszcze Meshell Ndegeocello, bo tworzy równie intrygujący, tajemniczy nastrój swoich piosenek. W 2009 r. wyjechała do Lagos, tętniącej życiem afrykańskiej metropolii, by tam szukać inspiracji. Swoje nowe kompozycje śpiewała w klubach, których w stolicy Nigerii jest nie mniej niż w Nowym Jorku.

Po powrocie do NY nagrała koncertowy album "Somi: Live at Jazz Standard" (2011). Dwa lata później, jako jedna z pierwszych artystek, podpisała kontrakt z reaktywowaną wytwórnią OKeh. Rezultatem jest jeden z najlepszych albumów world music ostatnich lat. Towarzyszą jej afrykańscy i amerykańscy muzycy, m.in. trębacz Ambrose Akinmusire, gitarzysta Liberty Ellman, pianista Toru Todo.

Somi idealnie połączyła smooth-jazz z muzyką afrykańską. Nie epatuje rytmami Czarnego Lądu, one pulsują pod skórą jej piosenek. Ma urokliwy głos, a śpiewa wprost urzekająco. W "Lady Revisisted" stworzyła ekspresyjny duet z Angelique Kidjo. To album pełen słońca, idealny na wakacyjną porę. Będziemy do niego wracać.

World Music
OKEH/SONY

Audio - wrzesień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Nagrody EISA zdobywają coraz większe znaczenie, jako że nasze grono poszerza się o ekspertów z całego świata, a nie tylko z Europy. W tym roku przedstawiamy ponad 30 nagród dla urządzeń stereo i wielokanałowych, high-endowych i budżetowych. Kolumny, słuchawki, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj