Petite Afrique

SOMI
Petite Afrique

Jazz/World Music

  • Wykonanie
  • Nagranie

Wydaje się, że wszystko w muzyce już było, a jednak są artyści, którzy potrafią zaskoczyć brzmieniem, aranżacją, wykonaniem. Należy do nich Somi, córka uchodźców z Rwandy i Ugandy, afrykańska piękność urodzona w USA, dziewczyna o niezwykłym głosie i wybitnym talencie.

W 2011 Somi wydała album zawierający koncertowe nagrania, a trzy lata później wytwórnia OKeh zaproponowała jej nagranie albumu z gwiazdami. Po inspiracje poleciała do Lagos, gdzie powstał repertuar nagrany w USA z udziałem m.in. trębacza Ambrose`a Akinmusire`a i wokalistki Angelique Kidjo. Płyta "The Lagos Music Salon" dotarła do pierwszego miejsca listy najpopularniejszych płyt jazzowych i drugiego miejsca wśród płyt World Music w USA.

Somi śpiewa delikatnym głosem w oryginalnym stylu sięgającym tradycji afrykańskiej, jak i współczesnych, jazzowych i popowych wokalistek. Szczególnie przypadły mi do gustu zróżnicowane aranżacje gwarantujące godzinę przygody z atrakcyjną muzyką świata. Afryka się zmienia - wyłowiłem z tekstu te słowa i jest to prawda.

Marek Dusza
OKEH/SONY MUSIC

Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj