Nagrody EISA 2017-2018
Nagrody EISA
2017-2018

Heart Attack
Jesteśmy jak Johhny Cash i Pantera

Heart Attack: Jesteśmy jak Johhny Cash i Pantera

Hevi i Dzwiedziu z Heart Attack w rozmowie z AUDIO opowiadają, co ich zespół ma wspólnego z Johnny`m Cashem i Panterą, mowią o swoim stosunku do wspólnego grania, drugiej płycie i przesłaniu płynącym z tekstów "Zawału serca". 

Hevi i Dzwiedziu z Heart Attack w rozmowie z AUDIO opowiadają, co ich zespół ma wspólnego z Johnny`m Cashem i Panterą, mowią o swoim stosunku do wspólnego grania, drugiej płycie i przesłaniu płynącym z tekstów "Zawału serca". 

Hard'n'roll, hardcore, groove metal - gdy mówi się o Heart Attack, wymienia się takie gatunki. A Wy za reprezentanta jakiego nurtu się uważacie?

H: groove metal? Dobre man! Nie wiem, czy koledzy metalowcy by się nie obrazili:) Określam naszą twórczość jako hard` n roll. Lubimy mieszać style, czasami bliżej nam do rocka, czasem do metalu. W każdym razie cieszę się że jesteśmy trudni do zaszufladkowania...

DZ: Ciężko to określić, kiedy nie ma się perspektywy. Wiesz, gramy to, co lubimy i jak lubimy, każdy daje swoją część. To, co wychodzi, ciężko dokładnie sklasyfikować. Na pewno są elementy z tych wszystkich gatunków, ale muzyka wychodzi poza te ramy.

Mówicie o sobie jako o połączeniu Johnny`ego Casha i Pantery. Zastanawiam się czy to hasło typu - jak to określa Ville Valo - "wciąnij jakiś kit dziennikarzom", czy też faktycznie jesteście fanami muzyki zarówno Casha, jak i kapeli Dimebaga i się nimi inspirujecie.

H: Cash miał swój styl był zajebistym indywidualistą. Lubił kobiety i ostre życie, Taaa, mamy dużo z Casha:) Panstera zmieniła metal, dodała moc poprzez odpowiednie brzmienie, nawet przy wolnych numerach pięść się sama zaciska :) A kto? Ville Valo? Nie kumam, wolę Nashwille Pussy lub Entombed...

DZ: Może nie wszyscy w takim samym stopniu, ale lubimy to granie. Jednakże to, co tak naprawdę ten slogan ma na celu, to uświadomienie odbiorcy, że muzyka i zespół stojące za nim są mieszanką, którą trzeba usłyszeć, której nie da się opisać jednym słowem - jak "hardcore" czy "metal". Chcemy robić coś, co nie utonie w powodzi innej muzy, jaką się u nas w kraju robi. Swoją drogą często bardzo dobrej.

Wydanie drugiej płyty musi wiązać się z porównaniami do debiutu. Moim zdaniem w stosunku do "Polaris", przyspieszyliście, ale i poniekąd uprościliście riffy. A jak Wy to widzicie?

H: Litza kiedyś powiedział, że najważniejsza jest prosta muzyka. Niekoniecznie prosta w graniu, ważne, by była prosta w odbiorze, To nam wyszło naturalnie. Jeśli słyszysz uproszczenie riffów w stosunku do "Polarisa", szanuje twoją opinię , Wiesz, ja grając, daję z siebie tyle samo co kiedyś , a chyba nawet więcej...,,"Szybko i do przodu" mamy taką recenzję nowej płyty! Osobiście nie lubię marudzenia w metalu, może dlatego tak to odbieram...

DZ: Ja jeszcze tego nie porównywałem. Same pojedyncze riffy może są prostsze i na pewno nie ma dużo "techniki" w tym graniu. Ale to chyba nie mankament. Co do aranży całych kawałków, to jest więcej różnorodności. Nastroje w utworach się zmieniają, jest to bardziej progresywne granie w porównaniu do poprzedniej płyty, na której kawałki były bardziej monolityczne. Jest to niejako odzwierciedlenie zmian, jakie zaszły w zespole.

Drzwo śpiewa różnymi technikami, krzyczy i szepcze. Bas jest grany palcami w stylu Steve`a Harrisa i Geezera Butlera, na zmianę ze slapem. Wspólne jammy do późna przy piwie, w oparach lepszych fajek i w oparach wódki zrobiły taką robotę, że powstał nowy styl Heart Attack.

H: Styl chyba powstał wcześniej, teraz się zmaterializował... taa, wspólne jammy zrobiły swoje, sekcyjnie podobno rozpierdalamy!!!

Inną widoczną zmianą jest skoncentrowanie siw wyłącznie na polskich tekstach. Skąd decyzja o zarzuceniu angielskich liryków?

H : Ja zawsze pisałem dla Attaków i robiłem to po polsku - najpierw wszystko, potem też wszystko. Później Grizzli chciał powarczeć swoje, ja się zgodziłem. Przy Focusie wzięliśmy z Drzewem po pół na klatę, było pewne że robimy to po naszemu. Jak ma blokadę pomagam, jak nie ma leci swoje, to jego gardło. Uważam , że uzupełniamy się idealnie...

W tekstach wyczuwam dwa nurty: jeden dotyczący czegoś, co możemy nazwać nowym początkiem, odrodzeniem człowieka (np. "W mojej głowie"), z drugiej - kontestacją życia współczesnych ludzi (by nie rzec – lemingów). Jak myślicie, czego nam potrzeba, żeby te "lemingi" otworzyły oczy i zobaczyły nowe, świadome życie?


DZ: Hehe. Wiesz, żaden z nas nie jest fanem tych różnych ezoterycznych i samoświadomościowych rzeczy, o których piszą książki. Mam na myśli jakieś afirmacje czy neurolingwistyczne programowanie. Piszemy na podstawie swoich odczuć i doświadczeń, a właściwie Hevi i Drzewo piszą jako autorzy tekstów na tej płycie. W skrócie jest tak, że każdy człowiek musi spojrzeć w oczy temu życiu i się z nim zmierzyć po swojemu. Trzeba płynąć, żeby nie utonąć i żeglować, a nie dryfować. Mieć swój rozum i być za siebie odpowiedzialnym. I tyle, moim zdaniem.
H:O k...., jak ładnie to ująłeś Dziwedziu!

DZ: Sprawa tekstów jest wyjątkowo osobista. Ja lubię kamuflować wszystkie opisywane historie, to są jednak moje refleksje, przemyślenia. Nawet w metalu teksty nie powinny być o niczym, twórcy powinni się wysilać choć trochę:) Jako dzieciak uwielbiałem odkrywać takie historie, słuchać muzy i wgryzać się o co chodzi...Całego świata nie zmienimy, ale warto czasem przyjrzeć się sobie z boku...

Od czasu debiutu zmianie uległ skład Heart Attack. Dlaczego? I jak oceniasz nowych muzyków kapeli?

H: Skład się zmienił, bo zaczęło się robić duszno i przestaliśmy się dogadywać. To zaczęło męczyć, a nie po to zakładałem zespół , żeby się wku...! Nie mieliśmy wyjścia, a czas pokazał, że miałem rację...Na przykład Kovy wciąż jest z nami. Zawsze dawał z siebie maximum rock` n rolla i w pewnym momencie musiał wyhamować, bo Heart Attack dopadłby go w dosłownym tego słowa znaczeniu. Na nowy album robił smaple, mixował całość. Zajebiście dużo mu zawdzięczamy...

Mam młodzież pochwalić? (Dźwiedzia i Drzewa), no fuckin' way man!, Jak to przeczytają , będzie trudno ich upilnować :) A na serio - ą świetnymi kompanami muzycznie i towarzysko. To jest cholernie ważne mieć w składzie ludzi, z którymi można pogadać, pośmiać się, zapytać co u kogo. To nie jest przedsiębiorstwo, gdzie ludziska się mijają nie mówiąc sobie "dzień dobry", tu musi działać chemia!

Z dzwiedziem złapaliśmy wspólny flow przy pierwszym numerze, który razem zagraliśmy. Wiedziałem, że instynkt mnie nie zawiódł. Ma niesamowita wiedzę muzyczną, wyczucie w graniu, wie, kiedy może przesadzić, a kiedy należy się wycofać. Drzewo, ma w sobie geny kosmonauty i młodego Morissona, jest jak skrzyżowanie Marka Perepeczki z Marylą Rodowicz.

Koncertowaliście z czołówką polskiej sceny metalowej. Jak wspominacie te występy?

Dz: Duży szacun dla każdej ekipy! Każdy koncert na trasie to osobne przedsięwzięcie, a każda trasa to osobna przygoda/historia. Od takich bandów jak Frontside można się naprawdę wiele nauczyć.

H: (ała , ała :) A my lubimy się uczyć...

Jakie są najbliższe plany Heart Attack?

Dz: Jesienią przygotowujemy trasę dwuetapowo - październik, w listopadzie odech i w grudniu druga część. Chcemy zagrać tam, gdzie nas zapraszają, więc jeśli macie w swoim mieście klub w którym robi się koncerty rock `n rollowe, skontaktujcie się z nami. I jeśli tylko czas i terminy pozwolą, wpadniemy pokazać na żywca numery z nowej płyty.

H: Ja już przebieram nogami. Nie mogę się doczekać. Wciągamy brzuchy i napinamy klaty.

Pzdr dla czytelników Audio!
Keep on rockin'
Rozmawiał: Jurek Gibadło
Fot: profil Fb zespołu

Zobacz też:

Recenzje

Newsy

Kazik i Kwartet ProForma w warszawskiej Stodole

Kazik i Kwartet ProForma w warszawskiej Stodole

Koncerty

Ana Moura we Wrocławiu

Ana Moura we Wrocławiu

Koncerty

Bryan Adams na warszawskim Torwarze

Bryan Adams na warszawskim Torwarze

Koncerty

Yasmin Levy powraca do Wrocławia

Yasmin Levy powraca do Wrocławia

Koncerty

Kortez na dwóch koncertach w Warszawie

Kortez na dwóch koncertach w Warszawie

Koncerty

 

 

Audio - grudzień 2017

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Kolejna porcja pięciu kolumn głośnikowych w cenie ok. 7000 zł, razem z piątką z poprzedniego numeru, dają dobry przegląd nowości w tej ważnej kategorii, wzbogacony o prezentację ogólnych wątków techniki głośnikowej. Do tego pięć ultranowoczesnych DAC-ów, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio