FOCAL Listen

FOCAL
Listen

Słuchawki

Focal zaangażował się w projektowanie słuchawek już kilka lat temu, odnosząc natychmiastowy sukces po wypuszczeniu modelu Spirit. Potem tempo zmian w ofercie było umiarkowane, ale w ostatnie wakacje firma zrobiła generalne porządki, wprowadzając trzy nowe modele - flagowe Utopie, wciąż luksusowe Eleary i najtańsze w tym tercecie Listen.

Firma jednoznacznie określiła je mianem słuchawek mobilnych ("Mobile Headphones") i takim urządzeniom Listen są dedykowane, chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, by podłączać je także do wzmacniaczy w domu. Focal Listen nie są małe, a patrząc na ich konstrukcję, można się zdziwić, że ważą mniej niż 300 g. Mają nowoczesną formę z masywnym, grubym pałąkiem; jego mechanizm rozsuwania jest typowy, plastikowe szyny poruszają się z optymalnym oporem, klikając pomiędzy dziesięcioma pozycjami.

Muszle zainstalowano na dodatkowych przegubach kulowych - to połączenie jest ciasne i umożliwia tylko nieznaczną, ale wystarczającą korektę pozycji. Konstrukcja pałąka musi spełnić jeszcze jedno zadanie - umożliwić szybkie składanie, zatem w tym celu zamontowano dwa dodatkowe przeguby, dzięki którym Focal Listen mogą bezpiecznie wylądować w miękkim etui (znajdującym się w komplecie).

Tradycyjnie dla Focala (podobnie jak w modelu Spirit), muszle i poduszki mają owalny kształt. Zewnętrzną oraz przylegającą bezpośrednio do głowy część wykonano ze skóry, część wewnętrzna jest welurowa, a osłonki kryjące przetworniki, zgodnie z firmowym stylem - czerwone.

Poduszeczki prezentują się niewinnie, podczas zakładania słuchawek czułem początkowo dość mocny ścisk, ale jednocześnie stopniowe, wyraźne uginanie się poduszek. Zwiększa to komfort oraz sprawia, że pady działają jak grube uszczelki z pamięcią kształtu.

Rezultat jest naprawdę wyjątkowy. Dodam jeszcze dla porządku, że Focal Listen to konstrukcja zamknięta, a chwaląc wysoki stopień izolacyjności od źródeł zewnętrznych, Focal ani trochę nie przesadza. To wręcz rewelacja, jeśli chodzi o tłumienie, jego sprawność jest tu rzeczywiście imponująca, zostajemy sam na sam ze słuchawkami i muzyką.

Zewnętrzne kapsle otaczające muszle pokryto materiałem imitującym szczotkowany metal. Sygnał jest doprowadzamy do jednej z muszli, kabel ma 3,5-mm wtyk ze zintegrowanym mechanizmem zatrzaskowym. Wraz z Listen dostajemy pojedynczy, mobilny kabel o długości 140 cm, na którym zainstalowano uniwersalny, jednoprzyciskowy sterownik oraz niezależną (te dwa elementy są zwykle zintegrowane) "beczułkę” z mikrofonem. Przetworniki mają standardową średnicę 40 mm, membrany wykonano z Mylaru pokrytego tytanem.

Przetworniki chroni materiał w kolorze czerwonym, podobnie jak w pierwszych słuchawkach Focala - Spirit.

Przetworniki chroni materiał w kolorze czerwonym, podobnie jak w pierwszych słuchawkach Focala - Spirit.

Odsłuch

Nie trzeba wcale spędzić dużo czasu, aby odkryć zarówno wszechstronność, jak też indywidualizm tych słuchawek. Błyskotliwe, rześkie, żywe brzmienie sprawdza się w różnych muzycznych i technicznych okazjach, czasami tylko robiąc wrażenie zbyt intensywnego, gdy klimat sugeruje, że dźwięki powinny płynąć spokojnie i powoli, a one wciąż rwą się do przodu i nie chcą nas usypiać.

Focal Listen omijają jednak jednoznaczną agresywność, jasny charakter nie niesie ze sobą nadmiernej dawki metaliczności - ta jest obecna w stopniu pozwalającym na oddanie naturalnego brzmienia wielu instrumentów potrzebujących tego składnika, ale nie koloryzuje całości.

Focal popisuje się atutami wysokich tonów, wydobywa wszystkie smaczki, błyszczy, posypuje, wpuszcza dużo światła i powietrza. Bas jest dokładny, może wydawać się ostrożny, nie rozwija potężnych uderzeń, ale każdy dźwięk należący do tego zakresu odnajdzie i wyodrębni, niechętnie zamieniając konkretne informacje w "substancję".

Miękkie etui wydaje się nieodpowiednie dla tak dużych słuchawek, jednak Listen składają się do rozmiarów przenośnych.

Miękkie etui wydaje się nieodpowiednie dla tak dużych słuchawek, jednak Listen składają się do rozmiarów przenośnych.

Radosław Łabanowski

Parametry

FOCAL Listen

  • Typ Zamknięte
  • Poduszka Wokółuszne
  • Masa 273
  • Impedancja (Ω)* 32
  • Pasmo przenoszenia (Hz) 15-22 000
  • Sterowanie (podst./MFI/Android) tak / nie / nie
  • * W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona

Podstawowe dane

Nasza ocena

  • Wykonanie: Słuchawki domowo-mobilne, porządna i praktyczna konstrukcja, niezbyt ciężka, ale dostatecznie solidna.
  • Funkcjonalność: Efektywny mechanizm składania, fantastyczne (pasywne) właściwości izolacyjne, typowo podróżne akcesoria.
  • Brzmienie: Zdecydowane, błyskotliwe, szerokim frontem, bogactwo wysokich tonów, konturowy bas.
KOSS Porta Pro Wireless

KOSS
Porta Pro Wireless

Cena: 400 zł

JBL E55BT

JBL
E55BT

Cena: 550 zł

AUDIO-TECHNICA ATH-AR3BT

AUDIO-TECHNICA
ATH-AR3BT

Cena: 400 zł

SENNHEISER HD820

SENNHEISER
HD820

Cena: 10 000 zł

Zobacz także
Audio - grudzień 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Tym razem nietrudno wskazać najważniejszy test numeru - to porównanie pięciu wzmacniaczy zintegrowanych, w cenie 7000–9000 zł. Pokazują nie tylko swoją własną kondycję, ale też dobrze demonstrują zmiany wśród ogółu wzmacniaczy. Każdy ma na pokładzie DAC-a, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

SENNHEISER
HD820

SENNHEISER HD820

Minęła już niemal dekada od premiery modelu HD800, który był rozwinięciem słynnych HD600 (wciąż pozostających w ofercie!...