AKG
K550 mkII

Model K550 pozostaje w ofercie od długiego czasu, więc firma uznała, że jeśli nie chce go wycofać i zastąpić nową konstrukcją, to przynajmniej musi słynne 550-ki zmodyfikować - stąd sygnatura mk2. Wersję pierwszą testowaliśmy ponad 4 lata temu; wersja druga musi zmierzyć się z zupełnie inną konkurencją.

Nasza ocena

Wykonanie
Regularne, duże słuchawki wokółuszne, z 50-mm przetwornikami. Ciemny, minimalistyczny styl bez fajerwerków, wykonane z bardzo dobrych materiałów.
Funkcjonalność
Konstrukcja zamknięta nie ułatwia długich sesji, ale miękkie i obszerne poduszki zapewniają wygodę na „średnich dystansach”. Słuchawki zasadniczo domowe, chociaż zdolne do współpracy ze sprzętem przenośnym.
Brzmienie
U podstaw zrównoważone, z odpowiednim zapasem dynamiki i detaliczności, bas szybki i rytmiczny.
Artykuł pochodzi z Audio

Na pierwszy rzut oka nowa edycja nie różni się specjalnie od poprzedniej (symbol mk2 naniesiono na elementach pałąka), zmiany wpływające na dźwięk polegają na przekonstruowaniu komór przetworników, jak też ich samych.

Przetworniki mają średnicę 50 mm, należą więc do największych, jakie w tym miejscu się spotyka (mam na myśli przetworniki dynamiczne).

AKG K550 mkII to duża, wokółuszna konstrukcja typu zamkniętego, która najlepiej sprawdzi się w warunkach domowych. Wprawdzie jeden z wtyków nie wyklucza wpięcia słuchawek do sprzętu przenośnego, zachęca nawet do tego "mobilna" impedancja słuchawek, choć trudno mi sobie wyobrazić, aby ktoś biegał z tak dużymi nausznikami po mieście, upychając po kieszeniach 3-m kabel.

AKG K550 mkII - wzornictwo

We wzornictwie K550 mk2 przeważa czerń, grafit i inne szarości, wybijają się jedynie delikatne, drobne oznaczenia naniesione jaśniejszym kolorem.

Muszle można tylko delikatnie odginać, nie obracają się swobodnie, ale nie ma też takiej konieczności. Płaskie elementy mechanizmów wyglądają porządnie, wykonano je z grubych, metalowych odlewów.

Metalowe są także konstrukcja pałąka i szerokie, elastyczne taśmy służące do regulacji - rozciągnięcia słuchawek. Poduszki są okrągłe i dość grube, pomimo sporej zewnętrznej średnicy, miejsca na ucho nie ma ani trochę więcej, niż potrzeba, aby słuchawki nazwać dookołausznymi.

Niezależna (dla każdej strony) regulacja pałąka ma trzynaście pozycji.

Niezależna (dla każdej strony) regulacja pałąka ma trzynaście pozycji.

AKG K550 mkII - dodatkowe wyposażenie i impedancja

Kabel zainstalowano na stałe, do jednej z muszli, ma on długość 3 m, jest zakończony wtykiem - hybrydą (na 3,5-mm końcówkę można nakręcić 6,3-mm przejściówkę). Impedancja słuchawek wynosi 32 Ω, świetnie pasuje do sprzętu przenośnego.

Z efektownego pudełka nie wysypują się dodatkowe atrakcyjne elementy: kabelki, piloty, przejściówki... Nie ma tam, oprócz samych słuchawek, właściwie niczego więcej.

Regulacja pałąka nie jest specjalnie wyrafinowana, ale proste metody sprawdzają się zwykle świetnie i tak też jest w tym przypadku. Regulacji można dokonywać mając słuchawki na głowie, a nawet podczas mocnego ruszania nią; słuchawki nie spadną, nie powinny się też mocno przesuwać.

Oznaczenia kanałów stereo naniesiono na siateczkach oddzielających uszy od dużych przetworników.

Oznaczenia kanałów stereo naniesiono na siateczkach oddzielających uszy od dużych przetworników.

Odsłuch

AKG K550 mkII łączą dobre zrównoważenie, wraz z wynikającą z tego neutralnością, z dużym bogactwem wybrzmień. W wielu nagraniach brzmią kulturalnie i subtelnie, ale nie zamykają się w żadnym klimacie, potrafią wykazać się wyrazistością, a także dobrym wypełnieniem i solidną podstawą basową. Solidną - nie znaczy, że obfitą. Bas ma siłę, podąża z rytmem, z konturami.

Wysokie tony AKG K550 mkII są przede wszystkim zwinne i czyste, potrafią odezwać się ostrzej, o ile taki sygnał płynie z samego nagrania, ale nie folgują sobie zbytnio, trzymają się warstwy informacyjnej, demonstrują dobrą rozdzielczość, bez dosładzania.

Świetnie radzą sobie z zadaniami dynamicznymi, mogą zagrać bardzo głośno, zachowując porządek. Słucha się ich z podwójną przyjemnością - łatwo dojść do wniosku, że grają kompetentnie i rzetelnie, ale równie szybko okazują się przyjemne.

K550 mkII to konstrukcja zamknięta; mechanizmy regulacyjne oraz pałąk wykonano z elementów metalowych.

K550 mkII to konstrukcja zamknięta; mechanizmy regulacyjne oraz pałąk wykonano z elementów metalowych.

Radosław Łabanowski

Specyfikacja techniczna

AKG K550 mkII
Typ Zamknięte
Poduszka Wokółuszne
Masa 300
Impedancja (Ω) 32
Pasmo przenoszenia (Hz) 12 - 28 000
Sterowanie (podst./MFI/Android) nie / nie / nie
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta wrzesień 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio wrzesień 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu