TAKSTAR
PRO 80

Słuchawek Takstara jest wiele - serie Hi-Fi, Monitor, modele nauszne, douszne, "zaszyjne", bezprzewodowe, a nawet pokrewne słuchawkom systemy ochrony słuchu. W samej serii Monitor, do której należą PRO 80, naliczyłem aż czternaście modeli.

Nasza ocena

Wykonanie
Duże i dość ciężkie, z 53-mm przetwornikami, ale wygodne dzięki miłym w dotyku materiałom.
Brzmienie
Żywy, otwarty dźwięk za sprawą lekko podbarwionej średnicy, szczupły bas.
Artykuł pochodzi z Audio

Z dużego opakowania wyjmujemy małą skrzynkę - kufer wyglądający na miniaturę tzw. case`ów, w których jest przewożony profesjonalny sprzęt studyjny. Kuferek ma oczywiście rączkę i zatrzaskowe zapięcie, można go wykorzystać na wiele sposobów.

Jak przystało na model aspirujący do miana profesjonalnego, Takstar PRO 80 są duże i dość masywne. Kabel sygnałowy podłączono na stałe do jednej z muszli, przewód zakończono 3,5-mm wtykiem, ale w komplecie jest także przejściówka na format 6,3 mm.

Zamknięte muszle są głębokie, wykonane z plastiku, lecz z zewnętrznej strony ozdobione metalową płytką. Poduszki ze sztucznej skóry są miłe w dotyku, ale owalne muszle odbierałem jako dość ciasne.

Zainstalowano je na metalowych "widelcach", które zapewniają regulację kąta pochylenia i chowają się do środka pałąka. Efektywne i eleganckie, choć chyba zapożyczone od Beyerdynamica. Podstawą konstrukcji zamkniętej są nie tylko obszerne muszle, ale i przetworniki o rekordowo dużej średnicy - aż 53 mm.

W założeniach Takstar PRO 80 nie są przeznaczone do urządzeń przenośnych tylko do sprzętu stacjonarnego, na co wskazują długi przewód sygnałowy oraz 60-omowa impedancja.

Odsłuch

Do słuchawek Takstar PRO80  trzeba podejść bez uprzedzeń wobec marki, wyglądu, a także niektórych kontrowersji natury funkcjonalnej. Pod względem brzmienia to zupełnie normalne, porządne słuchawki, zrównoważone i jednocześnie żywe, kreujące otwartą, świeżą przestrzeń. Zakres średnio-wysokotonowy jest przejrzysty, ale potrafi nieść też soczyste dźwięki.

Zdarza się wyjść wyższej średnicy przed szereg, ale nie dochodzi do natarczywości; w każdym razie nie musimy się martwić o brzmienie wycofane i nieśmiałe, każde nagranie miało w sobie raczej więcej niż mniej witalności.

Takstar PRO 80 nie jest jednak propozycją dla osób szukających mocnego basu. Niskie tony są szczupłe, trochę zbyt nieśmiałe, bronią się jednak wyraźnym rysunkiem.

Radosław Łabanowski

Specyfikacja techniczna

TAKSTAR PRO 80
Typ Zamknięte
Poduszka Wokółuszne
Masa 340
Impedancja (Ω) 60
Pasmo przenoszenia (Hz) 15-25 000
Ergonomia Długi przewód i wysoka (60 omów) impedancja - przede wszystkim do sprzętu stacjonarnego.
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta listopad 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio grudzień 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu