Czy chińskie produkty są niskiej jakości?

Czy chińskie produkty są niskiej jakości?

Audio(filia)

Taka jest powszechna opinia, jednak rzeczywistość jest bardzie złożona. Niskie koszty chińskiej produkcji skłoniły w ciągu ostatnich lat wiele renomowanych firm do przeniesienia produkcji do Państwa Środka, co z jednej strony, w niektórych przypadkach, doprowadziło do obniżenia ich jakości, jednak z drugiej strony doprowadziło do generalnego podniesienia jakości produktów opuszczających chińskie fabryki.

Jednak chińska produkcja nie jest określona przez jeden standard jakościowy. Wciąż dbające o swoją reputację firmy zachodnie, decydując się na produkowanie w Chinach nawet bardzo zaawansowanych, luksusowych urządzeń, dbają o ich jakość zakładając tam własne fabryki, i organizując produkcję uwzględniającą bardzo dokładną kontrolę jakości. Potrafi to też coraz więcej rodzimych chińskich firm.

W nieco innej pozycji są niezależne fabryki, które na zlecenie japońskich koncernów, i wedle dostarczonych projektów, produkują sprzęt bardziej popularny - a w nocy, korzystając z tych projektów, produkują bliźniacze 'własne' modele... albo mniej lub bardziej udanie kopiując tylko pewne rozwiązania, próbują konstruować coś jeszcze bardziej oryginalnego lub jeszcze tańszego. Chiny to ogromne spektrum jakości, i sam napis 'Made in China' niczego nie przesądza.

Zobacz także
Audio - maj 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Wzmacniacze zintegrowane, dzięki coraz bogatszemu wyposażeniu, wchodzą często w rolę źródeł. Cyfrowe wejścia, Bluetooth, a nawet moduły sieciowe, to elementy widywane tak często, że już niemal standardowe - przynajmniej w zakresie cenowym 3000-4000 zł, którym ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj