Gdzie kończy się racjonalne udoskonalenie urządzeń i systemów, a zaczyna voodoo?

Audio(filia)

Rzetelne rozpoznanie, czy na poziomie kabli, wtyków, szafek, kondycjonerów czy antymagnetyzerów, wymagałoby przetestowania ich wszystkich, i nadal nie upoważniało do wyciągania zbyt ogólnych wniosków.

Osobiście, na podstawie własnego doświadczenia, byłbym do tego skłonny, ale nie chcę narazić się na zasadniczo słuszny zarzut, że a priori niczego nie można wykluczyć, że nie można dyskwalifikować całych grup produktów, a tylko oceniać poszczególne modele.

No cóż, a jeżeli na rynku pojawią się piłeczki ping-pongowe, które położone (pojedynczo) w dowolnym miejscu pomieszczenia odsłuchowego, będą miały mieć wpływ na dźwięk, to czy trzeba będzie przetestować każdą, aby stwierdzić, że to bzdura?

Tak czy inaczej, do voodoo niebezpiecznie zbliżamy się wtedy, kiedy w ślepym teście nie jesteśmy w stanie potwierdzić jakiejkolwiek zmiany. Nie musi przy tym chodzić o kilkuminutową próbę, ale nawet o wielodniowe porównania.

W praktyce przeprowadzenie takich badań może nie być łatwe, ale sama idea wskazuje, że dostrzeganie różnic w warunkach pełnej świadomości dokonywanych zmian może być poważnie obciążone autosugestią idącą najczęściej w kierunku wielkiej chęci dostrzegania różnic, co z kolei ma uzasadnienie w dążeniu do uzyskania poprawy, a także usprawiedliwienia już dokonanego zakupu.

W ślad za tym chwalimy się nowym wynalazkiem przed znajomymi, znajomi idą w nasze ślady, i voodoo przeskakuje jak wirus na kolejnych osobników.

Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta październik 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu