Jakie są właściwe relacje cenowe dla urządzeń w systemie audio?

Audio(filia)

Doświadczony audiofil wie, że trudno jest tu wyznaczyć ścisłe granice - np. miłośnik małych monitorów zaspokoi się w tym względzie dobrymi konstrukcjami za kilka tysięcy złotych, ale nawet większą kwotę przeznaczy na, wedle jego osobistego rozeznania, 'odpowiedni' wzmacniacz, a także na wysokiej klasy odtwarzacz CD.

Do tego dokupi piękne kable, kondycjoner, absorbery... Można więc sobie wyobrazić, że zespoły głośnikowe będą najtańszym urządzeniem w dobrze skomponowanym systemie. To jednak tylko przykładowy wyjątek od reguły, na jaki mogą sobie pozwolić tylko biegli w temacie.

Mniej pewnym siebie i poszukującym bezpiecznego schematu dedykujemy następujący: zakładając, że system składa się z odtwarzacza CD, wzmacniacza stereo i pary kolumn, około połowy całkowitego budżetu odkładamy na kolumny, ok. 30 procent na wzmacniacz i 20 procent na odtwarzacz; w tym rachunku pozwoliliśmy sobie nie uwzględniać kabli, których koszt przy zdroworozsądkowym podejściu do sprawy nie przekroczy 5 procent całkowitej kwoty.

W przypadku systemów wielokanałowych sprawa komplikuje się ze względu na zróżnicowanie rozwiązań systemowych i rodzajów urządzeń. Odkładając na bok urządzenia wyświetlające obraz (projektory, telewizory), możemy jednak ponownie połowę kwoty przeznaczonej na cały system audio wydać na komplet głośników, a uwzględniając subwoofer, nawet więcej niż połowę.

Kupując amplituner, nie musimy na to urządzenie wydać więcej niż 20 procent tej kwoty, chociaż sięgając po hi-endowy zestaw procesora z końcówką mocy, wzrośnie nie tylko całkowity koszt systemu, ale i udział w nim jego 'elektronicznej' części.

Poprzestając na odtwarzaczu DVD, wydamy naprawdę niewiele na co najmniej dobre urządzenie tego typu (mniej niż 10 procent), a pod koniec tego roku niewiele więcej będzie nas kosztował odtwarzacz Blu-ray. Wracając do systemu głośnikowego, warto w jego ramach wygospodarować najwięcej na kolumny główne - lewą i prawą; można założyć, że ich koszt wyniesie tyle, ile pozostałych głośników (centralny i efektowe) plus subwoofer razem wziętych.

Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta październik 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu