Jaką żywotność mają lampy w projektorach? Jak dużo kosztują?

Jaką żywotność mają lampy w projektorach? Jak dużo kosztują?

Video

Przeciętna żywotność lampy w projektorze to 2000 do 3000 godzin, ale zdarza się, że producent zaleca wymianę po 1500 godzin lub po 4000 godzin. Za zużytą uważa się lampę, która straciła 50% siły światła ('half life').

Zużywanie się lampy przypomina wypalanie się kineskopu w telewizorze CRT, czyli następuje stopniowo. Degradacja obrazu postępuje więc właściwie od pierwszego dnia używania projektora. Użytkownik może nie zauważyć pogarszania się obrazu, dlatego w projektorach z reguły są liczniki czasu pracy lampy i sygnalizatory ich wymiany.

Lampa może również ulec zniszczeniu przy przypadkowym wyłączeniu zasilania. Nagrzana lampa nie zdąży zostać schłodzona przez wentylatory, gwałtowne wyłączenie zasilania często powoduje jej pęknięcie. Dlatego standardowym elementem instalacji AV jest niezależny obwód zasilający do projektora.

Koszt lampy jest bardzo różny. W największym uproszczeniu można przyjąć, że nowa lampa kosztuje 10% wartości projektora.

Wymiana lamp konieczna jest we wszystkich rodzajach projektorów: DLP, LCD, D-ILA, a nawet analogowych CRT.

Zobacz także
Audio - czerwiec 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Gramofony za 2400 zł to już nie plastikowa tandeta z supermarketów, która pozwala dzisiaj dotrzeć "analogowi" pod strzechy. Dobry dźwięk zawsze trochę kosztuje, czy to ze źródła cyfrowego, czy analogowego, czy z kolumn, czy ze słuchawek. Trzy znane marki - Denon, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj