Czym różnią się technologie LCD i PDP stosowane w telewizorach, jakie są ich praktyczne wady i zalety?

Czym różnią się technologie LCD i PDP stosowane w telewizorach, jakie są ich praktyczne wady i zalety?

Video

Matryca LCD nie generuje światła, ale jest podświetlana przez lampę fluorescencyjną umieszczoną w urządzeniu. Sam ekran pełni rolę specyficznego filtra.

Każdy piksel matrycy złożony jest z trzech subpikseli: niebieskiego, czerwonego i zielonego. Znajdujące się wewnątrz subpikseli ciekłe kryształy są polaryzowane za pomocą dwóch elektrod, w zależności od przyłożonego napięcia przepuszczają lub zatrzymują światło. W ten sposób odbywa się sterowanie matrycą, a więc zarządzanie kolorami.

Matryca telewizora plazmowego składa się z cel wypełnionych gazem, który pobudzany napięciem zmienia swój stan przechodząc w stan plazmy, generując jednocześnie promieniowanie ultrafioletowe. Zakres UV jest niewidoczny dla człowieka, ale pobudza fosfor, który emituje światło widzialne. Pojedynczy piksel plazmy składa się z trzech subpikseli, z których każdy ma wewnątrz fosfor o innej barwie.

Zalety PDP to dobra dynamika zmian i wysoki kontrast, odpowiedzialny za lepszą niż w LCD reprodukcję czerni; zaletą LCD jest z przede wszystkim większa jasność, pozwalająca na oglądanie nawet w nasłonecznionym pokoju. Problemy związane z żywotnością obydwu technologii stały się już marginalne.

Zobacz także
Audio - kwiecień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Mimo zmian na rynku i pojawiania się nowych kategorii urządzeń, wzmacniacze stereofoniczne zachowują mocną pozycję. Pięć modeli w przystępnej cenie 2000 zł tworzy ciekawy wybór, a przede wszystkim udostępnia przyzwoitą moc i jakość dźwięku. Znamienne dla ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj